Yumurtalık Kanserin 10 İşareti

yorumsuz
225 okunma
Yumurtalık Kanserin 10 İşareti

Kadınların yaşamını tehdit eden yumurtalık kanseri sinsice ilerliyor. Yetkililer, ‘Hastalığın sinyalini verici işaretleri göz ardı etmeyin’ diyor.

Geç bulgu verdiği için erken teşhisi zor, meydana gelen yumurtalık kanseri bayanların kabusu oluyor. Bu kanser türüne karşın itinalı olarak kontrollerin yapılması gerektiğini söyleyen yetkililer, hastalığın verdiği 10 bulguya dikkat çekerek, bunları şu şekilde sıraladı:

1- Sık Sık bel ağrısı: Şayet kemik erimeniz ya da eklem iltihabınız yoksa, o süre belinizdeki ağrılar yumurtalık kanserinin ciddi bir belirtisi olabilmektedir.

2- Karın ve kalça ağrısı: Bir anda başlayan ve kendiliğinden geçen bu ağrılar sık sık tekrarlıyorsa kesinlikle jinekolojik kontrolden geçin.

3- Düzensiz döngü: Testler sonucunda 55 yaşını doldurmuş büyük bayanlarda yumurtalık kanseri riski daha yüksektir. Fakat, bu her süre böyle olmayabilir. Yumurtalık kanseri genç kızlarda da görülebilir.

4- İştahsızlık-yorgunluk: Nefes darlığı, bulantı, iştahsızlık ve fazla yorgunluk yumurtalık kanserinin bulguları aralarında bulunur. Bu şikayetlerden biri veya birkaçıyla hastaneye müracaat eden bayanların büyük çoğunluğu erken teşhis konulmaktadır.

5- Çabuk doyma: Dolgunluk hissi veya erken doyma, yumurtalık kanserinin en yaygın belirtilerden biridir. Bu belirti sindirim meseleleriyle karıştırılabilir.

6- İlişki esnasında ağrı: Cinsel ilişki esnasında basınç ve ağrı yumurtalık kanserinin erken evrelerinde kuvvetli bir gösterge olabilmektedir. Ne olursa olsun kısa zamanda doktorunuzla konuşmak en iyisidir.

7- Kusma: Uzmanlara yönelik, yumurtalık kanseri, bazı vaziyetlerde sık sık bulantı, karın ağrısı ve kilo kaybına neden olurken bazen de kabızlık yapıyor.

8- Karında şişkinlik: Mide ve karın bölgesindeki oluşan şişkinlik ciddiye alınmalı.

9- Saç dökülmesi: Saçların çabuk uzaması kadar dökülmesi de bulgular aralarında.

10- Gaz: Mide ve sindirim sistemi şikayetleri bilhassa kanserin erken aşamalarında işaret verir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 20 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın