Yetişkinlerde Lösemi Belirtileri Nelerdir?

Yetişkinlerde Lösemi Belirtileri Nelerdir? için yorumlar kapalı
488 okunma
Yetişkinlerde Lösemi Belirtileri Nelerdir?

Yetişkinlerde Lösemi Belirtileri

Yetişkinlerde lösemi hastalığı çok tehlikeli bir durumdur. Fakat hastalık erken bir aşamada tespit edilirse hastalığın tedavi edilme ihtimali çok yüksektir. Lösemi hastalığını bir türlü kanser olarak tanımlamak mümkündür. Lösemi kemik iliği kanser türüdür. Burada tek bir kanser türü sınırsız sayıda çoğalarak vücudun işleyişini bozar ve hastalık durumu ortaya çıkar. Günümüzde lösemi hastalığının nedenleri net olarak belirlenmiş değildir. Fakat lösemiyi tetikleyen bazı durumlar tespit edilmiştir. Bu durumlar radyasyonlu ortamda bulunmak, saç boyası kullanmak, genetik bozukluğa sahip olmak, kimyasallara maruz kalmak, bazı virüsleri bulundurmak ve sigara kullanmaktır.

Yetişkinlerde lösemi hastalığının belirtilerine geldiğimizde ise üç asamda inceleme yapmak gerekir.

Birinci aşma erken lösemi belirtileridir. Bu aşamada belirtiler genellikle şöyledir: Lösemi hastalığına yakalanmış kişilerde sık sık enfeksiyon görülür, sürekli orta ve yüksek düzeyde seyreden ateşlenme oluşur, bu kişilerde gece terlemeleri başlar ve gittikçe yoğunlaşan bir hal alır, saç dökülmesi oluşur, kişiler sürekli yorgunluk hisseder, cilt renkleri sarı ve beyaza yakın soluklaşır, çok ciddi anlamda nefes darlığı çekerler, anemi rahatsızlığına yakalanırlar, kişilerde aşırı kanam, kolay morarma ve şiddetli deri döküntüsü oluşur.

İkinci aşama ise akut lösemi hastalığının belirtileridir. Bu hastalığın belirtileri ise şöyle sıralanabilir: Bu aşamada enfeksiyon oluşma sıklığı diğer aşamalardan daha sık ve şiddetli olur. Bu sebeple bakterilere, virüslere, mantarlara, parazit ve protozoanlara çok dikkat edilmelidir. Daha sonra yorgunluk kendini gösteren diğer bir belirtidir. Yorgunluğu anemi rahatsızlığı, cildin git gide soluklaşması, aşırı şekilde kilo kaybı, iç kanamaların oluşması, en ufak darbelerde ciltte morarmaların oluşması, karın şişliği, beyinsel faaliyetleri yerine getirememe gibi belirtiler izler.

Üçüncü aşma kronik lösemi belirtilerini içerir. Kronik lösemi belirtileri yorgunluk, gece terlemeleri, aşırı şekilde kilo kayıpları, yüksek seyirde devam edecek olan ateş, çok şiddetli ağrılar, enfeksiyon, özellikle boyun, koltuk altı, mide ve kasık lenf dolaylarında oluşan ağrı etkisi yapmayan şişliklerdir.

Çoğu lösemi vakalarında da bu belirtilerin çoğu oluşmaz ya da kişi oluştuğunu anlamaz. Bu sebeple kişilerin düzenli olarak kan testlerini yaptırmaları bu hastalıktan haberdar olmanın tek yoludur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 28 Ekim 2017