Tümör Belirtileri

yorumsuz
381 okunma
Tümör Belirtileri

Tümör Belirtileri

Hücrenin bölünüp çoğalması canlıların yaşamını sürdürebilmesi, yaraların iyileşmesi, cildin kendini yenilemesi gibi pekçok olayın gerçekleşmesi için gerekli bir durumdur. Ancak bu olay bazen kontrolden çıkar ve çoğalma ölümcül bir probleme dönüşür.

İnsan vücudundaki hücrelerin kontrolden çıkıp anormal bir büyüme ve çoğalma seyri göstermesi sonucunda meydana gelen oluşumlara kanser hücreleri denilmektedir. Eğer bu kanser hücreleri bir araya gelerek çeşitli ebatlarda yumrular oluşturursa bu yumrulara da ‘tümör’ yani Türkçe’ deki söylenişiyle ‘ur’ denilmektedir.

Tümörler için pekçok sınıflandırma yapılmışsa da riskli olup olmama açısından en önemli ayrıştırıcı terim iyi ve kötü huylu tümörler şeklinde söylenilendir. Tümör belirtileri ise yerleştiği dokuya veya iyi ve kötü huylu olup olmamasına göre farklılıklar gösterir.

İyi huylu tümörler uzun bir süre hayati risk taşımıyor olsa da kötü huylu tümörler oldukça tehlikelidirler. Aşağıda kendisinde en fazla tümöre rastlanan birkaç organa ait tümör belirtilerini sıralayacağız:

Beyin tümöründe genel belirtiler nelerdir?

Tümörün beyinde yerleştiği bölgede hangi sinire yakın olduğuna göre farklılıklar gösterse de genel belirtiler: Baş ağrıları, şiddetli kusmalar, epilepsi tarzı bayılmalar, görme bozuklukları, vücudun bazı bölgelerinde kısmi felç, fiziksel yetenek kaybı ve kişilik bozukluklarıdır.

Kolon tümörü belirtileri nelerdir?

Kolon tümörünün belirtileri arasında en belirgin olanları kilo kaybı, kabızlık, ishal, demir eksikliği ve anemidir.

Akciğer tümörü belirtileri nelerdir?

Yaygın olarak görülen tümör türlerinden biri de akciğer tümörüdür. Akciğer tümöründe görülen belirtiler ise öksürük, nefes darlığı veya göğüs ağrısı gibi diğer akciğer problemlerinde rastlanılan belirtilerdir.

Genel olarak vücutta rastlanılan genel tümör belirtileri ise şunlardır: Sürekli yorgunluk, titreme, ateş, ilgili bölgede ağrı, ateş, gece terlemeleri ve iştahsızlık. Pankreas tümörü gibi bazı tümörler ise hiçbir belirti vermeden ilerleyebilmektedir.

Tümör belirtilerinden birkaçına özellikle de beyinle alakalı belirtilere sahip olma durumunda mutlaka iyi bir tetkik yaptırmak gerekmektedir. Zira beyinle alakalı problemler tümörden farklı bir sebepten kaynaklansa bile hayatiyet arzeder.

Tümör ihtimali ise araştırmaya değecek ehemmiyete sahiptir. Vücudun herhangi bir yerinde müşahede edilen herhangi bir yumru da ihmal edilmemesi gereken tümör belirtileri arasındadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 27 Haziran 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın