Sol Böbrek Ağrısı, Nedenleri ve Tedavisi

yorumsuz
364 okunma
Sol Böbrek Ağrısı, Nedenleri ve Tedavisi

Böbrek ağrısı her iki böbrekte aynı anda görülebildiği gibi, bazen de tek böbrekte kendini göstermektedir. Çünkü bazen sorun bulunduğu konum itibariyle tek böbrekte görülebilmektedir. Özellikle doğuştan gelen idrar yolundaki darlık problemi sadece sol böbrekte ağrıya neden olabilir. Bu makalemizde sol böbrek ağrısısol böbrek ağrısının nedenleri ve sol böbrek ağrısının tedavisi başlıkları altında konuyu derinlemesine inceleyeceğiz:

Sol Böbrek Ağrısı

Böbrekler birbiriyle yan yana veya bitişik değil de vücudun iki yanında yer aldıkları için, birbirlerinden bağımsız hastalıklar gösterebilirler. Ancak vücuttaki başka bir problemden kaynaklı bir durum söz konusuysa, bu durum genelde iki böbreği de etkiler. Fakat sol böbrek sağ böbreğe göre daha hassas olduğundan, genellikle bozulma ilk olarak sol böbrekte başlar. Sol böbrek ağrısının nedenleri ise şunlardır:

Sol Böbrek Ağrısı Nedenleri

Aşağıda vereceğimiz nedenler, her iki böbrekte görülebileceği gibi, sıklıkla sol böbrekte görülen belirtilerdir. Bunun nedeni ise böbrek problemlerinin genellikle ilk olarak sol böbrekte görülmesidir. Sayılacak olan nedenlerin hepsi tedavi gerektiren ciddi problemlerdir ve ihmal edilmesi durumunda işin sonucu böbrek kaybına kadar gidebilir.

1- Alt Üriner Sistem Enfeksiyonları : İdrar yolları ve mesaneye ait bu problem, her yaş grubunda görülebilirse de; özellikle 20 ila 40 yaş arasındaki bayanlarda daha sık rastlanılmaktadır. Erkeklerde çok az rastlanılan bir hastalık olmasına rağmen, en fazla genç erkeklerde rastlanır. Bunlar içerisinde sünnet olmamış veya HIV virüsü taşıyan erkeklerde görülme oranı ise çok yüksektir. Bu enfeksiyon ilk evrede tedavi edilmezse böbreklere kadar sıçrayabilir ve böbrekte şiddetli ağrılara neden olabilir.

2- Üst Üriner Sistem Enfeksiyonları : Bu problem, alt üriner sistem enfeksiyonunun ilerlemiş halidir. Bu nedenle çok daha ağrılı ve şiddetli geçer ve daha ciddi bir tedavi süreci gerekli olur. Bu hastalığın en kötü yanı tedavi edilmediğinde böbrek kaybına yol açmasıdır.

3- Böbrek Taşı : Böbrek taşı, iki böbrekten herhangi birinde oluşabilen ve düşürülmesi birkaç doğum yapmakla eş olduğu söylenen bir sorundur. Eğer taş sol böbrekte bulunuyorsa sadece sol böbrekte şiddetli ağrıya neden olur. Ağrının nedeni ise taşın idrar yollarını tıkaması olarak gösterilmektedir.

4- Üreter Darlıkları : İdrar kanalında genellikle doğuştan gelen bir darlık mevcutsa, bu durum şiddetli böbrek ağrılarına neden olabilmektedir. Nadiren de olsa sonradan da meydana gelebilen bu darlık, en fazla sol böbrekte ağrıya neden olur.

5- Böbrek Kisti : Basit böbrek kistlerinde ağrı görülmezken, problem ilerleyip polikistik böbrek hastalığına dönmüşse ağrı meydana getirebilmektedir. Kistin bulunduğu yere göre, sağda veya solda görülebilir. Sol böbrek ağrısının nedenleri arasında böbrek kanseri, böbrek yetmezliği, üretra darlığı, hidronefroz ve böbrek damarlarındaki gibi pek çok sebep de yer almaktadır.

Sol Böbrek Ağrısı Tedavisi

Böbrek problemleri genellikle sinsice ilerlediği ve işi böbrek kaybına götürebildiği için, görülen herhangi bir belirtide üroloji kliniğine başvurmak önemlidir. Basit görülen problemlerde idrar ve kan tahlili yeterli olmaktadır. Ancak sık sık tekrarlayan enfeksiyonlarda idrar kültürü yaptırmak, enfeksiyonların böbrek kaybına neden olmasını önleyecek bir tedavinin vaktinde yapılmasını sağlayabilir.

Sol böbrek ağrısının tedavisi seyrini belirleyecek olan, ağrıya neden olan problemin belirlenmesidir. Makalemizde sol böbrek ağrısı, nedenleri ve tedavisi üzerinde durduk. Sol böbrekteki en küçük bir ağrı bile ihmal edilmemeli ve derhal doktora başvurulmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 10 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın