Sanat, kanseri iyileştirebilir mi?

yorumsuz
411 okunma
Sanat, kanseri iyileştirebilir mi?

Sanat, kanseri iyileştirebilir mi?

Evet, iyileştirebilir. Sanat, bilimsel çevrelere göre her hastalığın iyileşmesine yardım eden en temel faktörlerden biridir.

Çağımızın hastalığı olan kanser, hem hastalar hem de yakınları için stresli ve zor bir hastalıktır. Günümüzde bilim adamları, doktorlar, hastalar, hasta yakınları, herkes kesin bir tedavi yolu aramaktadır.

Son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalarla sanatın hastalıkları, özellikle kanser hastalığını iyileştirmede büyük etkisinin olduğu görüldü. Bu yüzden doktorlar, son yıllarda hastanelerde resim başta olmak üzere sanatsal kurslar düzenleyerek özellikle kanser hastalarını sanatsal çalışmalara teşvik etmektedir.

Kansere yol açan üç temel neden vardır:

*Genetik

* Kanser yapıcı maddeler

* Stres

Kanseri tedavi etmek için kullanılan başlıca yöntemler ise şunlardır:

* Kemoterapi

* Sağlıklı yiyecekler

* Egzersiz

* Stresi azaltmak

Kanser, hayatımızda istemediğimiz bir şeyin yansımasıdır. Hakkımızın yenmesi, maruz kaldığımız kötü davranışlar, terk edilme ve düşmanlıklar kansere yol açmaktadır.  Bedenimizdeki hücreler negatif olayların ve düşüncelerin bombardımanı altındayken sağlıklı çalışamamakta ve kendilerini yenileyememektedir.

Sanat, stresi azaltır, iyi hissetmenizi ve hayatınızdaki olumsuzluklarla baş etmenizi kolaylaştırarak hızla iyileşmenizi sağlar. Kanserden iyileşen insanların büyük bir çoğunluğu, iyileşme sürecinde sanatsal aktivitelerde bulunmuş insanlardır. Bu insanların iyileşmesinde sanatın büyük bir payı vardır.

Sanat, beyin hücreleri arasındaki iletişimi arttırarak stres seviyelerini düşürmektedir. Sanat, beynimizin stresle daha kolay baş edebilmesini sağlar.

Sanat, aynı zamanda düşünme biçimimizi değiştirerek geçmişteki olayları, bizde stres oluşturan durumları daha farklı bir gözle görmemizi sağlar. Böylece, stres seviyelerimizi dengeleyerek de hastalıklardan iyileşmemize yardımcı olur.

2014 yılında yayınlanmış bir çalışmaya göre, sanatla uğraşmanın beyin fonksiyonlarını güçlendirdiği kanıtlanmıştır. 62 ve 70 yaşları arasında, ruhsal ve fiziksel ciddi sağlık sorunları olan ve psikotropik ilaçlar kullanan 28 yetişkin üzerinde gerçekleştirilen bir çalışmada, katılımcılar 2 gruba ayrılarak 14 katılımcıya 10 hafta boyunca resim dersleri verilmiştir. Diğer 14 kişilik gruba ise bir müzede sanat hakkında kavramsal dersler verilmiştir.

Araştırmanın sonucunda resim dersleri alan grubun beyinsel fonksiyonlarındaki bağlantıların belirgin bir biçimde güçlendiği, yaşadıkları stresin büyük ölçüde azaldığı tespit edilmiştir. 2014 yılında yayınlanmış bu çalışma ile sanatsal aktivitelerin stresi azalttığı, stres azaldığında ise hücrelerin daha sağlıklı bir hale geldiği kanıtlanmıştır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 21 Ekim 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın