Sağ Böbrek Ağrısı, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
389 okunma
Sağ Böbrek Ağrısı, Belirtileri ve Tedavisi

Sağ böbrek ağrısı nedir?

  Sağ böbrek ağrısı, çeşitleri nedenleri bulunan bir ağrı türüdür. İnsan vücudunda iki böbrek bulunduğu için, böbreklerden birinde oluşacak herhangi bir problem, çok geç seviyelere ulaştığında belirti vermektedir. Sağ böbrek ağrısının nedeni, genelde böbrek taşı hastalığıdır. Ayrıca sağ böbrek, dikkate alınması gereken ciddi bir böbrek hastalığına da işaret edebilir. İdrar yolu enfeksiyonları da, sağ böbrek ağrısına yol açabilen nedenler arasındadır. Böbrek kanseri, böbreği tümüyle etkilemişse, şiddetli şekilde sağ böbrek ağrısı yapan en tehlikeli böbrek hastalığıdır.

     Sağ böbrek ağrısının belirtileri

  Sağ böbrek ağrısı, kişinin yaşamını nedenine göre farklı derecelerde etkilemekte ve çeşitli hastalıkların habercisi olmaktadır. Eğer ağrı, böbrek taşından kaynaklanıyorsa, giderek şiddetlenir ve kişinin tüm yaşamını olumsuz etkileyecek dereceye ulaşır. Çünkü, idrar yollarına doğru hareketlenen böbrek taşı, hareketlenmeden dolayı, şiddeti gittikçe artan sağ böbrek ağrısına sebep olur.

İdrar yolları enfeksiyonları da, mesane ve idrar yollarından sonra böbrekleri de etkilediğinde ağrıya sebep olur. İdrar yolları enfeksiyonundan dolayı sağ böbrek ağrısı oluşması için, enfeksiyonun böbreğe yayılmış olması gerekir. Bu da, acil tedavi gerektiren bir durumdur.

Sağ böbrek ağrısının en tehlikeli nedenlerinden birisi olan böbrek kanseri, tümör tüm böbreği etkilediğinde belirti vermeye başlar.

Bu belirtiler haricinde, böbrekte kanama, böbrek büyümesi, at nalı böbrek hastalığı ve polikistik böbrek hastalığı olmak üzere, sağ böbrek ağrısının birçok neden ve belirtisi bulunmaktadır.

  Sağ böbrek ağrısının tedavisi

  Sağ böbrek ağrısı, nedeni ne olursa olsun, tedavi edilmesi gereken bir ağrıdır. Çünkü, ağrının sebebi, çok ciddi bir böbrek hastalığı olabilir. Yukarıdaki belirtilerden bir veya birkaçını yaşayanlar, tedavi için hemen doktora başvurmalıdır. Sağ böbrek ağrısı tedavisi, ağrının nedenine göre farklı şekillerde yapılabilir. Böbrek taşından kaynaklanan ağrılar için genellikle, ilaç tedavisi ve fizik tedavi uygulanmaktadır. Bu yöntemlerle ağrıya sebep olan taş düşürülmeye çalışılır. Tedavinin yetersiz kaldığı durumlarda, cerrahi operasyon da uygulanabilir.

İdrar yolu enfeksiyonlarının sebep olduğu sağ böbrek ağrısı, antibiyotik ilaçlarla tedavi edilir. İltihap kurutulunca, ağrı da giderilmiş olur.

Böbrek kanserinden kaynaklanan ağrı ise, cerrahi operasyon ile tedavi edilmektedir.

Böbrek büyümesi, böbrek kanaması ve polikistik böbrek kisti gibi hastalıkların sebep olduğu sağ böbrek ağrısı ise, seviyesine göre, ilaç, fizik tedavi veya ameliyat teknikleriyle tedavi edilebilir.

Hastalığın tedavisi için öncelikle nedeni belirlenir. Sonrasında, kişinin genel sağlık durumuna göre, gereken tedavi tekniği uygulanır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 10 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın