Rahim İltihabı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Rahim İltihabı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir? için yorumlar kapalı
114 okunma
Rahim İltihabı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Rahim İltihabı Nedir

Kadınlarda rahim bölgesi sağlık açısından oldukça büyük bir öneme sahiptir. En kolay bir şekilde enfeksiyona maruz kalan bölgelerden birisi olmasından dolayı kadınların rahim bölgelerini dış ve sağlıksız çevrelerden koruması oldukça önemlidir. Önem verilmemesi durumunda rahim bölgesinde iltihaplanma gibi durumlar kendisini gösterebiliyor.

Rahim iltihabı rahim bölgesinde enfeksiyon ve bakterilerin ortaya çıkardığı önemli iltihaplardan birisidir. Bu iltihap türü ihmal edilmeden mutlaka tıbbi anlamda kontrol altına alınması gerekiyor. Rahim duvarlarında kendisini gösteren bu iltihap tedavi edilmediğinde yumurtalıklara kadar ilerleyebiliyor. Rahim iltihabı kadınlarda rahim bölgesinde ağrı, kaşıntı, kötü koku ve akıntı gibi belirtiler ile kendisini gösterebiliyor

Rahim İltihabının Tedavi Yöntemleri

Rahim iltihabı için öncelikle mutlaka bir kadın doğum uzmanına muayene olmak gerekiyor. Kadın doğum uzmanı tarafından öncelikle simir testi yapılarak mevcut olan bu iltihabın ne tür bakteri tarafından geliştiği tespit edilerek antibiyotik tedavisine başlanıyor. İltihabın neden olduğu, kaşıntı, akıntı, kötü koku ve acı gibi durumlar da bu ilaçlı tedavi yöntemleri ile giderilebiliyor. Rahim bölgesinde meydana gelen iltihaplanma için doğal tedavi yöntemleri de söz konusudur. Bu konuda en etkili doğal tedavi yöntemi soğan suyunun kaynatılarak içilmesidir. Soğan suyu hem rahim iltihabını yok ediyor hem de rahimde bulunan kistlerin büyümesini engellediği gibi küçülmelerini de sağlıyor.

Rahim İltihabı İhmal Edilirse

Rahim iltihabı gibi önemli bir durumun ihmal edilmesi durumunda iltihabın rahim bölgesinden yumurtalıklar bölgesine ilerleyerek kısırlık gibi sıkıntılı bir sürecin başlamasına neden oluyor. Rahip iltihabı bu nedenle tespit edildiğinde mutlaka kontrol altına alınmalı ve gerekli tedavi yöntemlerine başlanmalıdır. Aynı zamanda bu iltihap türü ihmal edildiğinde rahim ağzı kanseri gibi istenmeyen kötü hastalıklara da yol açabiliyor.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 24 Kasım 2017