Prostat kanserini önleyen besinler

yorumsuz
285 okunma
Prostat kanserini önleyen besinler

Genellikle 50 yaş ve üstünde erkeklerde görülen ve ölüm oranı epeyce yüksek olan prostat kanserinin çaresi mısır püskülü, meyve ve sebzelerden geçiyor.

Genellikle 50 yaş ve üzeri erkeklerde görülen ve ölüm oranı epeyce yüksek olan prostat kanserinin çaresi burada. 50’li yaş ve üzeri erkeklerde genellikle görülen prostat kanseri ölüm sebepleri aralarında 2’nci sırada yer alıyor.
Alanında uzman kişiler, korunmak için domates ve sarımsak yemeyi tavsiye ediyor. Dünyada her 3 dakikada bir kişiye prostat kanseri tanısı konuluyor. Her 14 dakikada bir de prostat kanserine ilişkili yaşam kayıpları gerçekleşiyor.

Erkeklerde görülen en yaygın kanserlerden birinin prostat kanseri olduğunu anlatan uzman, prostat kanserinde erken tanının ehemmiyeti ve tedavi metotları ile ilgili bilgi verdi.

Prostat kanserinin sebebinin tam anlamıyla bilinmediğini aktaran uzman, “Hücre seviyesinde gerçekleşen genetik kusurlara ilişkili bazı prostat hücresinin kontrol dışı büyümesi ve normal hücrelerin yerini almasıyla öncelikle çevre dokulara ileri evrede ise uzak organlara dağılması söz konusu olmaktadır.

Kanserinin bulguları ortaya çıkmadan erken tanısı için bazı tarama metotları kullanılmaktadır. Bu tarama yöntemlerinin 50 yaşından sonra bütün erkeklere senede bir uygulanması önerilmektedir” diye konuştu.
Bu rahatsızlığın şikayetlerle kendini belli ettiğini anlatan İşgören, bu sebepleri şu şekilde açıkladı: “İdrar yapma güçlüğü, idrar akışında güç azalması, menide ya da idrarda kan görülmesi, boşalma anında ağrı, kasık kısmında rahatsızlık duygusu, kemik ağrıları, sertleşme bozukluğu. ”

Risk grubunu ise “İleri yaş, siyahi ırktan olmak, ailede prostat ve meme kanseri öyküsü, hayvansal yağ ve proteinden zengin beslenmek, androjen ismi verilen erkeklik hormonunun fazla olması, hareketsiz yaşam ” halinde bilgisini verdi.
Uzmanlar ise bu kanseri önleyen, gelişmesini engelleyen bir takım besinleri şu biçimde sıraladı:

Isırgan otu: Prostat bezi büyümesinin semptomlarını azaltır. Bununla Birlikte doğal idrar söktürücüdür.

Mısır püskülü: Doğal bir idrar söktürücüdür.
4 bardak suyun içerisine 6 tane taze mısır püskülü koyun.
Karışımı 10 dk süresince ısıtın. Günde 3 öğün için.

Domates: Greyfurt, havuç, ve domates de yer alan likopenle ilgili yapılmış olan çalışmada; kanserli hücre oranının yüzde 18 oranında azaldığı görüldü.

Sebzeler: Yeşil yapraklı sebzeler, brokoli ve yeşilbiber besin değeri maksimum, düşük kalorili sebzeler arasında bulunmaktadır.

Bunlar prostat kanserini engelleyen bileşikler içermektedir.

Tam tahıllar: Rafine edilmiş tahıllar da ise daha çok lif, besin ve protein içeren kepekli tahıllar prostat kanseri olan erkeklerde tümör gelişmesini azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Selenyum: Meyve, sebze, yumurta, deniz ürünleri, sarımsak benzeri besinlerde yer alan selenyum seviyeyi yüksek olan erkeklerde prostat kanseri riskinin yüzde 50 oranında azaldığı Johns Hopkins Üniversitesi’nde yapılmış olan bir araştırmanın sonucu olarak yer almıştır.

Meyveler: Antioksidanlar tarafından en zengin meyveler kivi, erik, üzüm, çilek, kiraz, portakal, greyfurt, mango, papaya, kavun ve karpuzdur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 24 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın