Polikistik Böbrek Hastalığı

yorumsuz
258 okunma
Polikistik Böbrek Hastalığı

Polikistik böbrek hastalığı her yıl 500-1000 arasındaki doğumda rastlanabilen, böbrekte çok sayıda kist oluşmasıyla meydana gelen genetik bir hastalıktır. Böbrekte oluşan bu kistler, giderek büyüme gösterir ve böbreğin tamamen kistlerden oluşan bir hal almasına neden olur.

Böbrek bu kistler nedeniyle işlevini kaybeder ve bunun sonunda hasta diyalize girecek duruma gelir. İstatistiklere göre diyalize giren hastaların %5’i polikistik böbrek hastalığından dolayı bu duruma gelmiştir.


Polikistik Böbrek Hastalığının Belirtileri

Polikistik böbrek hastalığında en büyük belirti, kistlerin büyümesine paralel olarak artan ağrılardır. Bu durumda hastanın yapacağı en büyük hata, antienflamatuar ilaçlarla ağrıyı kesmeye çalışmaktır. Çünkü antienflamatuar ilaçlar böbrek fonksiyonlarındaki olumsuzlukları daha da artırır. Polikistik böbrek hastalığında 2. bariz belirti idrardan kan gelmesi durumudur.

Bazen de kanama olmadığı halde kist içerisindeki birtakım maddelerin idrarda görülmesi kan zannedilmesine yol açabilir. Yine de tedbirli olunmalı ve kistlerdeki kanser şüphesi ihmal edilmemelidir. Bazen de durum bu derece tehlikeli değildir ve idrar yolundaki taşlardan veya idrar yolu iltihaplarından kaynaklanmaktadır.

Polikistik Böbrek Hastalığı Teşhisi

Böbrekteki kistlerin basit veya polikistik olup olmadığı ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi veya magnetik rezonans yöntemleri ile saptanabilir. Uygulanabilecek en zararsız yöntem ultrasonografi olsa da, ultrason cihazı ileri yaşlarda çok fazla görülen basit kistlerle ayrımını net olarak belirleyemez.

Ultrason kullanılması halinde böbrek hastaları için zararlı olan birtakım maddeleri kullanmaya gerek olmaz ve hamilelerde ve çocuklarda uygulanabilir. 30 yaşının üzerinde olup, ailesinde polikistik hastalığı olan ve bir veya iki böbreğinde birden 2 ve üzeri sayıda kist bulunan kişiler; gen analizi yaptırmalıdır.

60 yaşından büyük hastalarda her iki böbrekte 4 ve üzeri sayıda kist varsa polikistik böbrek hastalığı söz konusu demektir. Yapılan genetik analizlere göre böbrek nakli uygun görülebilir. İstatistiklere göre hastaların %60’ında son evre böbrek yetmezliği vakası görülmektedir. Bu kimseler için en uygun tedavi böbrek nakli yapılmasıdır.

    Polikistik böbrek hastalığı yaşayan kişilerde yalnız böbrekte değil karaciğer gibi başka organlarda da kistler görülür. Ayrıca beyinde anevrizma denilen baloncuklar, kalp kapağı hastalıkları da görülebilir. Kalın bağırsakta cepçikler ve fıtıklar da polikistik böbrek hastalığının olumsuz getirilerindendir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 5 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın