Onikiparmak Bağırsağı Ülseri

yorumsuz
562 okunma
Onikiparmak Bağırsağı Ülseri

Onikiparmak Bağırsağı Ülseri

Genellik ile ülser midede olur diye bilinir fakat onikiparmak bağırsağında daha sık rastlanır. Ülser midede yada onikiparmak bağırsağında yara oluşması anlamına gelmektedir. Mideden sonra gelen bu bağırsakta tek bir yara yerine birçok yara bulunabilir.

Mide de ekşime hissi ile hastalığın ilk belirtileri hissedilmiş olur.

Erkeklerde daha fazla görülen onikiparmak bağırsağı ülseri, ağıza ekşi su gelmesi ile de kendini gösterir. Orta yaşını aşmış kişilerde daha sık görülen bu hastalık, ülserlerin %80 gibi büyük bir kısmını içerir.

Onikiparmak Bağırsağı Ülserinin Sebepleri

 • Hormanlarda dengesizlik
 • Kafein içerikli ürünlerin tüketilmesi
 • Gastrit
 • Mide kapakcığı sorunu
 • Tütün mamullerinin kullanımı
 • Sporsuz yaşam
 • Sürekli stres
 • Sinir sistemi hastalıkları
 • Yoğun baharat kullanımı
 • Ilık olmayan yiyeceklerin tüketilmesi ( soğuk yada sıcak olabilir )
 • Asitli içecekler

Bunlar gibi birçok neden ülser ve çeşitlerine sebep olur. Sindirim sistemi sorunu olan onikiparmak bağırsağı ülseri “Duedunum” olarak bilinir. Peptik rahatsızlıkların en sık görülenidir. Onikiparmak bağırsağı ülserine yakalanan kişilerde genellik ile mide ülseride oluşmuştur.

Onikiparmak Bağırsağı Ülserinin Belirtileri

Batma ve yanma hissinin yanı sıra kronik bir rahatsızlıktır. Bahar aylarında sıklık ile görülen bu hastalık mide de ekşime hissi verir. Süt ve süt ürünlerinin tüketimi midedeki şikayetlerin azalmasına yardımcı olur. Bu rahatsızlık daha çok yemeklerden sonra kendini belli eder. İştah kapanmasına neden olmaz. Alkol ve baharatlı yiyecekler bu ağrı ve krampları tetikler.

Bu şikayetlerden yakınanların, hastalığa sebep olacak olan etkenleri yapmamaları gerekir. Öncelik ile mide asidine bağlı bir hastalık olan ülserde olduğu gibi onikiparmak bağırsağı ülserinde de asit düzeyini düzenleyici ve giderici ilaçlar kullanılır. Bu anti asitler mide ve bağırsaktaki asit dengesini düzene sokmaya yardımcı olur.

Tabii ki sadece ilaç tedavisi yetmez. Aynı zamanda en uygun beslenme biçimi tercih edilmelidir. Peptik hastalıkaların çoğu kötü beslenme şekillerinden geçer. Baharattan ve alkolden uzak durulmalıdır. Yemek yerken acele edilmemelidir ve yemeği ılık tüketmek gerekir. Stres tek başına ülsere sebep olmasa da ülserin herhangi bir türüne yakalandıktan sonra stresten de uzak durulması gerekir.

Her türlü üzüntü mide hastalıklarını tetikleyebilir. Ayrıca doktor önerisinin dışında herhangi bir ilaç yada anti asit kullanılmamalıdır. Süt ağrıya iyi gelmesine rağmen fazla tüketilmesi de önerilmez. Bu etmenler mide de asit fazlalığına neden olur ve ülseri tetikler.

Onikiparmak bağırsağı ülseri olan kişilerin sigara tüketimini de bırakması gerekir. Vücudun hastalıklar aracılığı ile sinyaller vermiş olması, yaşam kalitemizi ve beslenme biçimimizi değiştirmemiz gerektiğine karşılık bir uyarı şeklidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Haziran 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın