Normal Böbrek Boyutları Nedir

yorumsuz
512 okunma
Normal Böbrek Boyutları Nedir

Normal Böbrek Boyutları

Böbrek, omurgalı olan bütün canlılarda bulunan bir boşaltım organıdır. Temel görevi kanı süzmektir. Kanın atıklardan, zararlı maddelerden temizlenmesini sağlar. Böylelikle idrar oluşturur ve boşaltım işlevini yerine getirmektedir. Bu yazımızda normal böbrek boyutları nedir konusu üzerine bilgiler vermeye çalışacağız.

Böbrek, hayati öneme sahip olan çok önemli bir organımızdır. İnsanlar ve hayvanlarda bulunmaktadır. Normal şartlarda bir insanda 2 adet böbrek bulunmaktadır. Bu böbreklerden herhangi birinin kanı süzememesi durumunda yaşamı sürdürmek imkansızdır. Vücut içi dengeyi sağlayan böbrekler, asit baz dengesini sağlar ve aynı zamanda endokrin sistemini desteklemektedir. Böbrek içerisinde bulunan nefron hücreleri kanın süzülmesinde etkilidir. Karın bölgesinin arka kısmında yer almaktadır.

Normal ve sağlıklı insanlarda böbrek boyutları 9 cm ile 13 cm arasında değişmektedir. Böbrek küçülmesi ya da böbrek büyümesi durumlarında boyutlar değişebilmektedir. Yağ tabakaları ve böbrek üstü bezlerle korunmaktadır. Bu doku ve tabakaların böbreğin boyutlarını arttırdığı söylenebilir. Az öncede ifade ettiğimiz gibi, normal koşullar altında böbrek boyutları 9-13 cm aralığında olmalıdır. Bunun dışında boyutlara sahip olan böbrekler hayati risk teşkil etmektedir. Yapılacak olan test ve kontrollerde böbreğin ufak ya da büyük olması durumunda derhal tedaviye başlanması gerekmektedir.

Böbrek içerisinde bowman kapsülü, glomerulus ve borucuklar bulunmaktadır. Kıvrımlı bir yapıdadır ve kanın süzülmesini desteklemektedirler. Kıvrımlı olmalarından dolayı böbreğin hacmini etkilemezler. Karaciğer ve dalak gibi komşu organlara göre daha küçük bir hacme sahiptir. Ancak, yaşamın devamı açısından diğer organlara göre çok daha önemlidir. Genel olarak fasulye görünümünde bir organdır. Çekilen rontgen ve mr’larda bu görüntü ortaya çıkmaktadır. Ortaya çıkabilecek çeşitli böbrek hastalıklarına göre böbrek boyutlarında farklılık olabilmektedir. Bununla ilgili farklı tedavi yöntemleri mevcuttur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 11 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın