Meme Kanseri Tedavisi

yorumsuz
187 okunma
Meme Kanseri Tedavisi

Meme kanseri tedavisi hastalığın hangi evrede olduğuna göre belirlenir. Hastaya uygulanacak tedavi yöntemi beş şekilde uygulanmaktadır.

1. Cerrahi Operasyon

Meme kanseri tedavisinde eğer tümör meme dışında bir organa sıçramamışsa cerrahi operasyon ilk uygulanan tedavi yöntemidir. Bu yöntemle yapılan ameliyatta kesi ile meme içindeki tümörlü yapı çıkarılır.
Cerrahi Operasyon Sonrası Adjuvant Tedavi Süreci Nedir?
Meme kanseri tedavisinde ilk aşama olarak tümörlü kısım ameliyatla çıkarıldıktan sonra hastayı bekleyen tedavi sürecine adjuvant tedavi denir. Adjuvant tedavi kanserli alanda gözle görülmeyen ama varlığı muhtemel olan kanserli hücrelerin öldürülmesi amacıyla uygulanır. Bu tedavinin uygulanıp uygulanmayacağı kararı hastanın durumuna ve patoloji raporuna göre değişir. Adjuvant tedavi kemoterapi, radyoterapi ve hormon tedavisini kapsar.

2. Kemoterapi Tedavisi

Meme kanseri tedavisi ameliyat sonrasında kemoterapi ile devam eder. Kemoterapi tedavi yöntemi hastaya verilen ilaçla bünyede kalmış kanserli hücreleri tamamıyla yok etmeyi amaçlar. İlaç enjeksiyon yoluyla damardan verilir ya da ağızdan hap şeklinde alınır. Tedavi ameliyattan sonra gözle görülmeyen kanserli hücrelerin başka organlara da sıçrama riskini ortadan kaldırmayı amaçlar.

3. Radyasyon Tedavisi (Radyoterapi)

Meme kanseri tedavisi sürecinde uygulanan ışın tedavisidir. Ameliyat sonrası hastalıklı bölgede kalmış olabilecek gözle görülmeyen kanserli hücrelerin öldürülmesi için uygulanır. Radyasyon tedavisi yüksek ışınlı bir makineden veya kanserli doku içine yerleştirilen radyoizotop adı verilen materyaller ile gerçekleştirilir.

4. Hormon Tedavisi

Meme kanseri tedavisinde hormon tedavisi de önemli bir yere sahiptir. Bu tedavinin amacı kanser hücrelerini besleyen hormonların yok edilmesidir. Bu tedavi ağızdan ilaç alınarak yapılır veya direkt cerrahi bir ameliyat ile söz konusu hormon bezleri alınır.

5. Biyolojik Tedavi

Biyolojik tedavinde esas olan vücudun kendi bağışıklık sistemini kullanarak kanseri yenebilmesi için onu güçlendirmektir. Biyolojik tedavinin ayrıntısı şu şekildedir. Söz konusu meme tümörü HER2 adı verilen protein çeşitine fazla fazla sahipse hastaya biyolojik tedavi uygulanır. Bahsi geçen HER2 proteini laboratuar testleriyle görülür. Tedavi bu proteini engelleyerek kanser hücrelerinin çoğalması veya büyümesi risklerini ortadan kaldırmayı amaçlar.

Görüldüğü üzere meme kanseri tedavisi diğer kanser tipleri gibi çok yönlü uygulanmaktadır. Bu tedavilerin hangisinin uygulanacağı hastalığın tanısının konduğu anda içinde bulunduğu evreye göre belirlenir. Bununla birlikte
1. Tümörün büyüklüğünün memenin büyüklüğüne oranı
2. Yapılan laboratuar testleri
3. Hasta bir kadın ise kendisinin menopoz dönemi ile ilgili mevcut durumu
4. Hastanın genel sağlığı ayrıntıları göz önünde bulundurularak gerekli tedavi yöntemi uygulanır.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 11 Haziran 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın