Meme kanseri riskini azaltmanın yolları!

yorumsuz
202 okunma
Meme kanseri riskini azaltmanın yolları!

Meme kanseri bütün bayanlarda en sık sık görülen kanser türlerindendir. Öyle ki dünyada her sene 1 milyon 700 binden fazla kadına meme kanseri tanısı konuyor. Size vereceğimiz bu tavsiyelerle meme kanserinden korunabilirsiniz…

Anne olmayı geciktirmeyin

Doğum yapmak, bilhassa de 30 yaş öncesinde ilk doğumu yapmış olmak, meme kanseri riskini azaltan mühim bir faktör. Hatta bu risk her doğumla birlikte % 7 oranında azalıyor.

Bebeğinizi bol bol emzirin

Meme kanseri sıklıkla 50 li yaşların ardından görülse de, menopoz öncesi dönemde de, yani genç yaş grubundakilerde de gelişebiliyor. Ailesinde meme kanseri öyküsü bulunan bayanlarda risk daha yüksek oluyor. 30 ülkede 150 bin kadını içeren 47 çalışmanın hepsi değerlendirildiğinde; emzirmenin meme kanseri üzerindeki koruyucu tesiri gösterilmiş. Yapılmış olan çalışmalarda 12 ay emziren bayanlarda meme kanseri riskinin % 4 oranında azaldığı belirlemiş.

Formda kalın

Aşırı şişman ya da obez olmak meme kanseri riskini artırıyor. Bunun zira şişman kişilerde kandaki cinsiyet hormonları, insülin ve insülin büyüme etkeni 1 ile bel etrafı kalınlığının çoğalması . Bütün bu etmenler de meme kanseri tarafından risk oluşturuyor. Menopoz sonrasında kilo almak meme kanseri riskini hepten artırıyor. Zira bu dönemde bayanlarda meme kanseri riskini artıran östrojen hormonunun ana kaynağını yağ oluşturuyor.

En az 5 porsiyon sebze-meyve tüketin

Yağ içeriği yüksek olan besinler uzunca zaman tüketildiklerinde, meme kanseri risk faktörü olan östrojen hormonunun seviyeyi yükseliyor. Bunun sonucu olarak da kansere yakalanma riski artırıyor. Bu sebeple aldığınız total enerjinin yalnızca yüzde 20-25’i yağdan gelmeli. Risk faktörüne sahip değilseniz bu oran yüzde 30’lara çıkabiliyor. Gün içerisinde 5-6 porsiyon sebze ve meyve tüketmeniz de çok mühimdir. Bunun sebebi ise sebze ve meyvelerin içerdikleri antioksidanlar sayesinde meme kanseri riskini azaltabilmeleri. Haftada 5 defa kırmızı et yenilmesiyle meme kanseri riskinde yükseliş meydana geldiğini gösteren çalışmalar da mevcut. Buna bağlı olarak meme kanserinden korunmak için kırmızı et tüketimini abartmayın.

Haftada 150 dakika egzersiz yapın

Yapılmış olan araştırmalar da her gün aktif spor yapmanın meme kanseri riskini azalttığını ortaya koyuyor. Hekimler, meme sıhhati için haftada 150 dk. yürüyüş ve pilates benzeri aerobik egzersiz ya da 75 dk. ağır spor ve haftada 2 defa kardiyo çalışması tavsiye ediliyor. Fiziksel egzersiz ile kanser arasındaki ilişkinin, insülin direnci, salgılanan büyüme etmenleri ve bağışıklık sistemi ile bağlantılı olduğu tahmin edilmektedir. Sedanter hayat kanser riski tarafından bağımsız bir risk etkeni olarak kabul edilmektedir.

Uzun yıllar doğum kontrol hapı kullanmayın

Bazı çalışmalar; doğum kontrol haplarını 10 seneden uzunca süre kullanan bayanlarda, hiç kullanmayanlara yönelik meme kanseri riskinin az da olsa arttığı belirlemiştir. Kullanımı bırakınca 10 yılın ardından risk tekrardan normale dönüyor. Bu sebeple doğum kontrol hapı kullanmadan önce, diğer risk faktörlerinizin değerlendirilmesi amaçlı doktorunuzla görüşmeniz çok mühimdir. Son zamanlarda üretilen düşük dozlu doğum kontrol hapları ise meme kanseri riskini artırmıyor.

Menopoz döneminde hormondan kaçının

Bundan 10 sene öncesine kadar, menopoza ilişkili ateş basması, terleme benzeri yakınmaları ve osteoporozu engellemek için östrojen ile progesteron içerir hormon tedavileri yaygın olarak kullanılıyordu. Ancak çalışmalar gösterdi ki kombine hormon tedavisinin (östrojen+progesteron) menopoz sonrasında dönemde 3-5 yıldan uzunca süre kullanımı meme kanseri riskini artırmaktadır. Bu sebepten hormon tedavisi tıbbi gereklilik vaziyetleri dışında önerilmemektedir. Östrojenin tek başına kullanımı ise meme kanseri riskini artırmamaktadır.

Alkol kullanımını sınırlayın, sigara içmeyin

Alkol tüketimi arttıkça meme kanseri gelişim riski de çoğalıyor. Bunun sebebi ise alkolün, besinlerden aldığımız ve meme kanserini önlemede tesiri olan folat maddesinin kandaki miktarını azaltmasıdır. Çalışmalar, her gün düzenli olarak 3 kadeh ve daha çok alkol tüketen bayanlarda meme kanseri riskinin tüketmeyenlere nispeten % 40 daha çok meydana geldiğini ortaya koyuyor. Şayet alkol tüketiyorsanız, günde bir kadehle sınırlandırmanız çok mühimdir. Çalışma neticeleri, sigara ile meme kanseri aralarında da bir ilişki meydana geldiğini göstermektedir. Bu risk menopoz öncesi dönemde daha da belirginleşiyor.

Gelişigüzel vitamin takviyesi almayın

Vitamin D seviyeyi düşük kişilerde bunun yerine konması hem meme hem kemik sağlığı tarafından fayda sağlıyor. Fakat hekiminiz önermediği halde, eş dost tavsiyesi ile vitamin takviyesi almayın. Aksi halde kritik meselelerle karşılaşabilirsiniz. Herhangi bir vitamin desteği almadan öncesinde hekiminize kesinlikle danışmayı ihmal etmeyin. Doktorunuz kontrol ve tetkikler sonucu olarak vitamin takviyesine ihtiyacınızın olup olmadığını belirleyecektir.

Ailenizdeki kanser öyküsünü öğrenin

Anne, baba ve kardeşlerin yanı sıra amca, dayı, teyze, hala ve kuzenlerdeki meme, over (yumurtalık), gırtlak, rahim ve kalın bağırsak kanser öyküsünü öğrenmeniz, ailenizden iştirak eden genetik risk faktörlerinin belirlenmesinde büyük ehemmiyet taşıyor. Erken yaşlarda kanser görülmesi ya da belli bir kanser tipinin fazla görülmesi kalıtımsal risk etmenini artırıyor. Bu vaziyetin belirlenmesi de erken tanı konulmasında, üstelik önlenmesinde büyük ehemmiyet taşıyor. Meme kanseri riski yüksek kişilerde hastalığın gelişmesini engellemek amacıyla ilaç kullanımına başlanıyor. Buna bağlı olarak risk grubunda olup olmadığınızı öğrenmek amacıyla risk profilinizin belirlenmesi gerekmektedir.

Düzenli mamografi tetkiki şart

Meme kanserinden korunmaya yönelik önlemleri almak çok mühim olsa da, risk devam etmektedir. Bu sebeple 40 yaşından itibaren düzenli olarak mamografi ve hekim kontrollerinizi yaptırmayı hiçbir zaman ihmal etmemeniz gerekmektedir.

Memenizde biçim değişikliği, kitle ya da meme başında pullanma ile kanlı akıntı gibi vaziyetler gözlerseniz, kesinlikle hekime başvurun. Unutmayın ki meme kanserinde erken tanı yardımıyla ölümler engellenebiliyor.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 22 Ekim 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın