Meme Kanseri Çeşitleri Nelerdir

yorumsuz
362 okunma
Meme Kanseri Çeşitleri Nelerdir

Meme kanseri çeşitleri nelerdir konusu üzerine tüm detayları yazımızın içerisinde bulabiliyor olacaksınız.

Kanser, çağımızın en büyük sağlık sorunudur. Yediğimiz gıdalar, zararlı bakteriler, mikroplar, virüsler kanserin bulaşmasına neden olan unsurlardır. Kanserin tıbbi olarak çok sayıda farklı türü bulunmaktadır. En çok karşılaşılan ve yayın olan kanser türlerinden biri de meme kanseridir. Bu bağlamda meme kanserinin ne olduğunu ve meme kanseri çeşitleri nelerdir diye merak edenler için gerekli bilgileri vermeye çalışalım istiyoruz.

Tek bir hastalık değildir. Alt türleri olan ve bu türlerin her birinin farklı tedavisi olan bir hastalık türüdür. İlk olarak hangi meme kanseri olduğu doğru bir şekilde teşhis edilmeli ve buna göre tedavi uygulanmalıdır. Meme kanserinin bilinen ve en yaygın olan çeşitleri Dcıs ve Lcıs türleridir. Memeye ait olan süt kanallarının anormallleşmeye başlamasına Dcıs adı verilmektedir. Meme kanserinin en erken evresidir. Dcıs için en çok uygulanan tedavi yöntemi ameliyattır. Memede süt üretiminin ilk başlangıcı olan lobüllerdeki hücrelerin normal işlevini kaybetmesi durumuna Lcıs adı verilmektedir. Dcıs evresinden sonraki evre olarak bilinmektedir. Meme kanserine giden en kritik yoldur. Risklerin arttığı ve acilen tedavi gerektirmektedir. Herhangi bir yan etkisi olmaması ve memografi ile kendini göstermemesi teşhis açısından durumu zorlaştırmaktadır.

Meme kanserinin en çok görüleni İnvazif kanseridir. Duktal karsinom ve invazif lobüler kansinom sık görülen alt türleri arasında yer almaktadır. Meme kanserlerinin 10’da 8’i bu türe sahiptir. Bir veya birden fazla tedavi gerektirmektedir. Kemoterapi, radyoterapi, cerrahi, hormon tedavisi ve akıllı ilaç tedavileri uygulanmaktadır. İnflamatuar meme kanseri yine bilinen yaygın türler arasındadır. Meme kanserine yakalanan hastaların yüzde 1 ile 4’ü arasındakiler bu türe yakalanmaktadırlar. Bir diğer meme kanseri türü ise paget olmaktadır. Daha az karşılaşılan bir meme kanseri türüdür. Her 100 meme kanserinden yüzde 1 ile 4’ü bu türe yakalanmaktadır.

Tüm bu türlerin dışında çok nadir görülen meme kanseri türleri de mevcuttur. Bu kanser çeşitleri medüller, müsinöz, tübüler, adenoid kistik, metaplastik, bazal, filloides, papiller gibi farklı çeşitleri de mevcuttur. Daha çok kadınların yakalandığı bir kanser türüdür. Çok istisnai durumlarda erkeklerin de bu hastalığa yakalandığını ifade edebiliriz. Meme kanseri ve diğer kanser türlerine karşı herkesin çok dikkatli olması gerekmektedir. Bu tür hastalıklarla karşılaşmamak için düzenli doktor kontrolleri yaptırılmalıdır. Özellikle kanser gibi hastalıklarda erken teşhis ve tedavi büyük önem arz etmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 12 Haziran 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın