Melanom Cilt Kanseri Nedir

yorumsuz
492 okunma
Melanom Cilt Kanseri Nedir

Kanser türleri geçmiş dönemlere göre artış göstermiştir. Cilt kanseri görülen kişi sayısı da her geçen dönem artmaktadır. Tüm kanser türlerinde olduğu gibi cilt kanserinde de erken tanı hayat kurtarmaktadır. Farklı cilt kanseri türleri yer almaktadır. Bunlar arasında melanom cilt kanseri yer almaktadır.

Melanom Cilt Kanseri Neden Oluşur?

Cilt kanserinin en önemli nedenleri arasında yer alan cildin güneş ışınlarına fazla maruz kalması melanom cilt kanserinin sebebidir. Melanom cilt kanseri nedir sorusunun yanıtı, cilt kanserlerinin içinde %5’lik dilimi oluşturan ve güneş ışınlarına normalden fazla maruz kalınması durumunda insan vücudundaki pigmentin fazla üretilmesi sonucunda meydana gelmektedir. Cilt kanseri türleri arasında ölümün en fazla görüldüğü çeşit melanomdur.

Melanom Cilt Kanseri Nasıl Anlaşılır?

Cilt kanseri türlerinin geneli deri üzerinde oluşan lekelerin durumundan anlaşılmaktadır. Melanom cilt kanseri nasıl anlaşılır sorusunun yanıtı cilt üzerinde oluşan siyah ve kahverengi lekelere dikkat etmektir. Bayanlarda genellikle kol üzerinde ve bacaklarda görülen melanom, erkeklerde omuzlarda ve baş üzerinde görülmektedir. Zaman kaybedilmeden sağlık kuruluşuna başvurulması hayati önem taşımaktadır. 20 yaşın üzerinde görülme sıklığı daha yüksektir. Aynı şekilde renkli gözlü ve sarışın olan kişilerde görülme oranı daha yüksektir. Kadınlar erkeklere göre daha fazla yakalanmaktadır.

Melanom Cilt Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Melanom cilt kanseri tanısı yapıldıktan sonra doğru tedavi yöntemi uygulanması için gerekli testlerin yapılması ve hastalığın hangi aşamada olduğu belirlenmelidir. Bunun için vücutta oluşan ani şişlik ve büyüyen lekelerde doktora zaman kaybedilmeden gidilmelidir. Özellikle onkolog muayenesi gerekmektedir. Melanom cilt kanseri nasıl tedavi edilir sorusunun ilk yanıtı cerrahi yöntemdir. Özellikle hastalık ilerlememişse bu yöntem uygulanmaktadır. Bununla birlikte immunoterapi yöntemi de uygulanmaktadır. Eğer hastalık ileri evredeyse kemoterapi ve radyoterapi yöntemleri uygulanmaktadır. En uygun yönteme yapılacak testlerden sonra karar verilmektedir.

Melanom cilt kanseri tedavisi süresinde psikolog desteğine de başvurulabilmektedir. Bununla birlikte diyetisyen yardımına da başvurulmaktadır. Cildinde aniden ortaya çıkan lekeleri gören, var olan lekeleri hızla büyüyen ya da sıklıkla kızarıklık hisseden kişiler bu durumu ciddiye alarak hareket etmelidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 20 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın