Lösemi Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lösemi Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır? için yorumlar kapalı
139 okunma
Lösemi Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lösemi Hastalığının Tedavisi

Kan kanseri türlerinden birisi olan ve kemik iliğinde oluşan rahatsızlıklardan birisidir. Kontrolsüz bir şekilde çoğalma neticesinde ortaya çıkan bir hastalıktır. İlk olarak ele geçirecekleri bölgeler kemik ilikleridir ve eğer erken teşhis edilerek, hemen tedavi edilmezse, diğer organlara da hızla yayılmaktadırlar.

  • Lösemi Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Lösemi hastalığının nedenleri arasında yer alabilecek olan ve tetiklediği düşünülen bazı faktörler bulunmaktadır. Sizlere bunlar arasında en yaygın olarak görülenleri aktarmak istiyoruz. Aşırı radyasyona maruz kalmanız, kimyasal malzemelere maruz kalmanız, kemoterapi ilaçlarını almanız, genetik hastalıklara sahip olmanız lösemi hastalığını tetikleyen durumlar arasındadır. Bunun dışında bazı virüslerin de lösemiye neden olduğu görülebilecektir.

Bu nedenlere maruz kalacağınız durumlar arasında uzun süre teknolojik cihazları kullanmak, hava kirliliğinin bulunduğu yerlerde yaşamak, katkı maddeli gıdaları tüketmek, kimyasal maddelerin bulunduğu alanlarda çalışmak veya çürümüş gıdaları yemek gibi aktiviteler bulunmaktadır. Bu durumları gerçekleştirmediğinizde, lösemi için nedenleri de ortadan kaldırmış olacaksınız.

  • Lösemi Hastalığının belirtileri nelerdir?

Eğer uzun bir süredir soluk bir benize sahipseniz, halsiz kalıyorsanız ve çabuk yoruluyorsanız, bunun yanı sıra bir de nefes darlığı çekiyorsanız, bu durumda hemen kontrole gitmeni ve doktorunuza muayene olmalısınız.

Bunların dışında iştah kaybı, kilo kaybetmek, gece terlemek, diş ve ya burunda kanamaların yaşanması, kemiklerin ağrıması gibi faktörler de yine lösemi hastalığını işaret edebilecektir.

  • Lösemi Hastalığının Tedavisi nedir?

Hastalığın son yıllarda daha iyi tanınır hale gelmesinden dolayı ve teknolojinin de ilerlemesiyle birlikte daha yüksek başarı oranlarında tedavisinin gerçekleştiğini söylemek mümkündür. Buna göre çoğalan hücrelerin tedavisinde ilk olarak akıllara kemoterapi gelecektir.

Bununla birlikte kemik nakli de bazı durumlarda akla gelmektedir. Kemik iliğinin nakli veya kök hücre nakli gibi tedavi yöntemleriyle lösemi hastalığına karşı başarılı sonuçların elde edilmesine çalışılmaktadır.

Bu konuda gerekli bilgileri almak için tam donanımlı olan hastanelere başvurmanız ve uzman kişilerle görüşmeniz gerekmektedir. Bu durumda hastanın yaşı ve hikayesi baz alınarak, gerekli tedavi yöntemleri belirlenecektir. Özellikle belirli yaş üzerinde olan ve risk grubunda olan kişilerin tedavisinde de yine son derece hassas davranılacağına değinebiliriz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 29 Ekim 2017