Lösemi Belirtileri Nelerdir?

yorumsuz
498 okunma
Lösemi Belirtileri Nelerdir?

Lösemi Belirtileri

Lösem hücreleri; tüm kan hücreleri gibi, kan ile birlikte bütün vücutta dolaşır. Löseminin gösterdiği belirtiler; lösemi hücrelerinin mikatarına ve vücudun hangi bölümünde yoğunlaştığına göre değişik gösterebilir. Kronik lösemi hastaları, herhangi bir belirti yaşamayabilir. Belirtileri hiç olmadığı ya da çok hafif dereceli olduğu için, kronik lösemi tipi genellikle kontrol amaçlı yapılan kan tetkikleri sırasında tespit edilebilen bir kanser çeşitidir. Akut lösemi ise, hastayı doktor muayenesine zorla götürecek kadar şiddetli belirtiler gösterebilir. Lösemi hücreleri, beyinde etki oluşturmuşsa; baş ağrısı, zihin karışıklığı, kusma, kas kontrol zayıflığı gibi belirtiler gösterebilir.

Lösemi hastalığının belirtileri, kan kanseri çeşitlerinde gözlenen bazı belirtiler ile ortak özellikler gösterebilir.
Kansızlığa bağlı olarak görülen belirtiler;

 • Soluk renklilik
 • Çabuk yorulma
 • Halsizlik
 • Efor esnasında nefes darlığı yaşama

Lösemi belirtilerinde, bağışıklık sisteminin zayıflaması sebebi ile gelişen enfeksiyonlar sonucunda; diş etlerinde, burunda, diş etleri ve cilt altlarında görülen kanamalara, morarmalara ve minik görünümlü bası uygulandığında soluklaşmayan kırmızı döküntülere rastlanmaktadır.

Akut lösemi tipinde yaygın görülen belirtiler şunlardır;
Soluk renklilik, halsizlik, kilo kayıpları, iştahsızlık, gece terlemeleri, kontrolsüz ve sık tekrar eden ateş, kemiklerde ağrılar, cilt altı kanamaları, kolay oluşan morluklar, bası ile geçmeyen küçük kırmızı döküntüler, burun ve diş etlerinde kanamalar, boyunda ve koltuk altındaki lenf bezlerinde şişlikler, diş etleriinde kabarıklıklar, karın bölgesinde şişmeler.

Lösemi belirtileri, diğer pek çok hastalığın belirtileri ile aynı seyredebilir. Vücudun bütün organlarına yayılabilme özelliği ile, özellikle romatizma hastalıkları, enfeksiyonal hastalıklar, lenfoma, kanamalı hastalıklar, myeloma ve diğer başka kan kanserleri hastalıklarının belirtileri ile benzerliğe sahip olabilmektedir.

Çocuklarda Lösemi Belirtileri Nelerdir?

Bütün çocukluk kanserleri göz önüne alınırsa;  yaklaşık olarak yüzde 30’unun lösemi yani kan kanseri olduğu görülmektedir. Çocukluk çağında görülen kanserler ve lösemi, genellikle 2-5 yaş veya 5-10 yaş aralıklarında görülmektedir. Çocuklarda lösemi teşhisi için çok kapsamlı klinik incelemeleri olsa da, bazı belirtiler görüldüğünde bu hastalıktan  şüphelenmek gerekir.

Çocuklarda görülen lösemi belirtileri şunlardır;

 • Hızlı kilo kayıpları
 • İştahsızlık
 • Ten renginde solgunluk
 • Vücutta morluk ya da bezelerin uzun süreli oluşumu ve giderek Büyümesi
 • Karın şişliği
 • Eklemlerde ağrılar
 • Uzun süreli ve 5 günden fazla süren inatçı ateş

Yeni doğan bebeklerde, 6-8 ay kadar annesinden aldığı bağışıklık sistemi sürdürülebilir. İlerisinde is,e 2 yaşına kadarlık bir zamanda kendi bağışıklık sistemine sahip olur. Bu döneme kadar, bir yılda 5 kez enfeksiyon geçirmesi normal kabul edilir. Viral enfeksiyonlar, lösemi kanserlerinde tetikçi olabileceği için, seyri dikkatle gözlenmelidir.

Çocuklarda löseminin diğer nedenlerinden biri de, D vitamini eksikliği yaşamasıdır. Erken yaşlarda görülen raşitizm ve raşitizme bağlı olarak meydana gelen D vitamini eksikliği, kanser üzerinde etki gösterir. Bu nedenden dolayı, çocuklarda uygun hava koşullarında ve uzmanlarının önerdiği vakitlerde güneş ile temas etmesi oldukça önemlidir. Her hastalıkta olduğu gibi, lösemide de kalıtsal faktörlerde göz ardı edilememektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 28 Eylül 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın