Lösemi Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
174 okunma
Lösemi Belirtileri ve Tedavisi

Lösemi Belirtileri ve Tedavisi

Geç kalındığında insanları amansız bir hastalığın pençesine düşürmekte olan belirtilerin teşhis edilmesi neticesinde lösemi ortaya çıktığında, tablo çok daha vahim bir hal almaktadır. Diğer bir adı kan kanseri olan ve kemik iliğinde başlayan lösemi ile ilgili bilinmesi gereken önemli noktalar vardır. Bunlardan bazıları nedenleri ve belirtileri üzerine şekillenirken, bazıları da tedavisinin nasıl yapıldığı konusunda fikre sahip olmayı kapsamaktadır. Sizler de lösemi hastalığı ile ilgili tüm bu konularda gerekli bilgileri almak ve detaylara ulaşmak için sayfalarımızı takip edebilirsiniz. En detaylı şekilde aktaracağımız bu bilgiler sayesinde lösemi ile ilgili kapsamlı bilgilere sahip olabileceksiniz.

Lösemi belirtileri nelerdir?

Pek çok insanlarda löseminin başlangıcından itibaren yaşanacak olan ortak bulgular gözlenebilir. Bunlar arasında ilk olarak dikkat çekenleri:

 • Soluklaşma
 • Halsizleşme
 • Yorgunluk hissinin artması
 • Nefes darlığının çoğalması

gibi belirtiler bulunmaktadır. Bu belirtiler, hastalığın ilerlemesiyle birlikte kendisini farklı şekillerde göstermeye devam edecektir. Çünkü bağışıklığın zayıflamasıyla birlikte ortaya farklı belirtiler de çıkacaktır.

 • Diş etlerinde kanamalar
 • Morarmış diş etleri
 • Tırnak ucu büyüklüğünde kırmızı döküntüler
 • Burun kanamaları

ise bu evrede görülen belirtilerden yalnızca bazılarıdır.

Bu şikayetlerden yakınmakta olan yakınlarınızın hemen uzman bir doktora götürülmesi gerekmektedir. Gece terleyen, kemikleri ağrıyan, sık sık ateşlenen ve enfeksiyon kapan kişilerin de lösemi tehdidi altında olduğunu unutmamak gerekmektedir.

Ancak yukarıda görüldüğü gibi lösemi belirtileri şu hastalıklarla benzerlik gösterebilir:

 • Romatizma hastalıkları
 • Enfeksiyondan kaynaklı hastalıklar
 • Kanamalı rahatsızlıklar
 • Lenfoma hastalığı

Sizler de benzer şikayetleri yaşadığınızda hemen doktora görünmeli ve teşhisin erken sürede yapılmasını sağlamalısınız.

Lösemi nasıl tedavi edilir?

Lösemi hastalarının donanımlı hastanelerde tedavi edilmesi gerekmektedir. Hematoloji uzmanları tarafından incelenen hikayeler ve lösemi vakalarında tedavinin uygun şartlarda belirlenmesi sağlanmaktadır. Buna ilk olarak kemoterapi ile başlanmakta ve gerektiğinde kan ihtiyacı ile enfeksiyon durumlarında da acil müdahale edilmektedir. Gerektiğinde ışın tedavisine başlanmakta olup, bu konuda alt yapısı bulunan hastaneler tercih edilmektedir. Son yıllarda özellikle geliştirilen yöntemlerle lösemi hastalığının tedavisinde başarı oranlarının arttığı görülebilmektedir. Bu nedenle uygun dozda verilen ilaçlarla ve belirli sürelerde devam edecek olan tedavilerle lösemi hastalarının iyileşmesine olanak verilmektedir. Bazı türlerinde ise ilik nakli seçeneğinin de göz önünde bulundurulacağını söylemek mümkündür.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 30 Eylül 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın