Lösemi Belirtileri Nelerdir?

Lösemi Belirtileri Nelerdir? için yorumlar kapalı
139 okunma
Lösemi Belirtileri Nelerdir?

Lösemi Belirtileri Nelerdir?

Lösemi, son zamanlarda hem çocuklar hem de yetişkinler arasında görülme sıklığı artan tehlikeli kanser türlerinden birisidir. Kan kanserinin tedavisi en zor olan çeşitlerinden birisi olan löseminin, akut, kronik ve AML olmak üzere üç türü bulunmaktadır. Akut lösemi, sinsi ve kısa sürede ilerleyen bir hastalıktır. Kronik lösemi ise, akut lösemiye göre daha yavaş ilerlemektedir. İkisi karşılaştırıldığında, akut lösemi, kronik lösemiden daha tehlikeli sonuçlar doğurmaktadır. Önemli hastalıklardan birisi olan ve zamanında müdahaleyle tedavi edilebilen lösemi, hastalığın derecesine göre bazı belirtilerle ortaya çıkmaktadır.

 Löseminin Belirtileri

 -Solukluk: Cilt renginin soluklaşaması, löseminin belirtileri arasında ilk sırada gelmektedir.

-Halsizlik: Lösemi, hastada halsizlik ve çabuk yorulma gibi etkilere sebep olmaktadır.

 -Nefes darlığı: Özellikle fiziksel aktiviteler sırasında kişide nefes darlığı görülmesi, lösemi belirtisi olabilir.

 -İnatçı ateş: 5 günden daha uzun süren ve düşürülemeyen yüksek ateş, löseminin belirtileri arasında bulunmaktadır.

 -Gece terlemeleri: Gece terlemeleri, aslında bir dereceye kadar normaldir. Çünkü, vücudun ısısnın normal seviyelerde tutulabilmesi için terleme gereklidir. Ancak, gece boyunca birkaç defa üst değiştirmeye sebep olacak kadar şiddetli olan terlemeler, lösemi tehlikesini düşündürmelidir.

-Yavaş iyileşen kesikler: Lösemi hastasının yaraları ve kesikleri daha geç iyileşir.

-Önlenemeyen kanamalar: Lösemi hastası olan kişide, yaralanma gibi durumlarda aşırı kanama meydana gelir.

-Eklem ağrıları: Geçmeyen eklem ve kemik ağrıları, lösemi belirtilerindendir.

-Cilt döküntüleri ve morluklar: Deri altında oluşan döküntüler, kolayca oluşan morarmalar ve geçmeyen bezeler, lösemi habercisi olabilir.

-İştahsızlık ve kilo kaybı: Löseminin zararlı etkilerine bağlı olarak hastada iştah kaybı ve hızlı kilo düşüşü gözlenir.

-Anemi: Löseminin en önemli belirtilerinden birisidir. Kansızlığa bağlı olarak hastada aynı zamanda çarpıntı, nefes almada zorluk ve aşırı halsizlik oluşabilir.

-Gözlerde sorun: Lösemi, gözlerde ağrı ve görme bozukluğu yapabilir.

-Testislerin şişmesi: Erkek çocuklarının testislerinin şişmesi, lösemi habercisi olabileceğinden dikkate alınmalıdır.

Lösemi hastalarında, bahsedilen bu belirtilerden bir ya da birkaçı görülebilir. Ayrıca bu belirtiler, sadece lösemi değil başka hastalıkların da belirtisi olabilir. Ancak yine de, her ihtimal göz önünde bulundurularak, erken teşhis ve tedavi için sağlık kurumlarına başvurulmalıdır.

Löseminin tedavisi, tipine ve derecesine göre yapılır. Öncelikli olarak, yapılan fiziksel muayene ve bazı tahliller sonucunda hastalığın türü ve seyri belirlenir. Sonrasında, uygun tedavi seçeneği ile gereken planlamalar yapıldıktan sonra tedaviye başlanır. Lösemi, eski dönemlere nazaran günümüzde daha kolay ve etkili olarak tedavi edilebilmektedir. Önemli olan, hastalığın erken teşhis edilmesidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 28 Ekim 2017