Kronik Böbrek Yetmezliği Evreleri Nelerdir?

yorumsuz
302 okunma
Kronik Böbrek Yetmezliği Evreleri Nelerdir?

Kronik Böbrek Yetmezliği Evreleri

Böbrek, kanın temizlenmesi ve boşaltılması görevini üstlenen önemli bir organımızdır. Omurgalı tüm canlılarda mevcuttur. Böbreğin bu görevini yerine getirememesi ya da eksik yerine getirme durumunda böbrek yetmezliği hastalığı ortaya çıkabilmektedir. Bizde kronik böbrek yetmezliği evreleri nelerdir konusu üzerine sizleri bilgilendirmeye çalışacağız. Böbrek yetmezliği, ani bir şekilde ortaya çıkabileceği gibi, yıllar boyu da gelişebilmektedir. Özellikle uzun sürede ortaya çıkan böbrek yetmezliği hastalığına kronik böbrek yetmezliği adı verilmektedir. Kronik hale gelen böbrek yetmezliği hastalığı genellikle kalıcıdır. Tedavisi çok zordur ve bunun için organ nakli gerekmektedir.

Böbreğin işlevlerini kalıcı olarak kaybetmesi durumudur. Aniden böbreğin bozulması durumunda da akut böbrek yetmezliği ortaya çıkmaktadır. Bu tür bir böbrek yetmezliği hastalığında tedavi süreci daha kolaydır. Kronik böbrek yetmezliği hastalığında tedavinin çok zor olduğunu ifade etmiştik. Bu tür bir hastalıkta yapılabilecek tek şey hastalığı yavaşlatmaktır. Kesin ve kalıcı çözüm ise uygun değerlerde bir böbrek bulmak ve de organ nakli yapmaktır. Kronik böbrek yetmezliğinin uzun sürelerde geliştiğini ve son evresine ulaştığını belirtmiştik. Bazen aylar, bazen de yıllar boyu devam eden kronik böbrek yetmezliği evreleri olabilmketedir. Bu evrelerin sonunda diyaliz ya da organ nakli yapılması gereklidir.

Kronik böbrek yetmezliği toplamda 5 evreden oluşmaktadır. İlk 4 evrede böbreğin fonksiyonları yapılacak olan tedavilerle kısmen devam eder. Bu evrelerde böbreğin kanı süzme görevi eksikte olsa devam eder. 5.evrede böbreğin temel işlevleri sona erer ve diyaliz ya da organ nakli şart hale gelmektedir. Böbrek yetmezliği idrar testleri ile anlaşılabilmektedir. Hastalığın oluşması ve başlaması ile birlikte yukarıda sözünü ettiğimiz evreler başlamış olur.

Bu evreler hakkında kısa bilgiler şu şekildedir.

• Birinci evrede böbrek hasarı başlamış olur.
• İkinci evrede böbrek hasarı kanıtları ile birlikte GFH azalması görülmektedir.
• Üçüncü evreye gelindiğinde orta düzeyde GFH azalması ortaya çıkmaktadır.
• Dördüncü evrede ağır olarak ifade edilebilecek GFH azalması görülmektedir.
• Son evrede böbrek yetmezliği ortaya çıkmış olur ve böbreğin tüm işlemleri sona ermektedir.

5. ve son evrede böbrek iflas etmiştir diyebiliriz. Bu evreden sonra tedavi anlamında yapılabilecek birşey kalmamaktadır. Bu noktada tek yapılması gereken mevcut böbreği diyalize sokmak ya da uygun yeni bir böbrek ile değiştirmektir. Böbrek yetmezliği ile ilgili sıra bekleyen ve hayata tutunabilmek için uygun böbrek arayan çok sayısı hasta bulunmaktadır. Bu durumda da organ bağışlarının çok önemli olduğu gerçeği ortaya çıkmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 16 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın