Kötü Huylu Beyin Tümörü

yorumsuz
345 okunma
Kötü Huylu Beyin Tümörü

Kötü Huylu Beyin Tümörü

İnsan beyin hücrelerinin kendi anormal çoğalmasından kaynaklanan yani başka bir organdan sıçramayan tümörlerin çoğu, maalesef kötü huylu beyin tümörü grubuna girmektedir. Zira bu tümörler nöron ismi verilen sinir hücrelerinden kaynaklanmamaktadır. Çünkü nöronların bölünme ve çoğalma özellikleri yoktur ve tümör oluşturma ihtimalleri de çok düşüktür.

Kötü huylu beyin tümörü sinir hücrelerinin etrafında bulunan destek hücrelerinin anormal büyüme ve çoğalması sonucu oluşur. Ancak çoğalan bu hücreler bütünü, hemen yanında yer alan nöronları tahrip ederek beynin fonksiyonlarını yitirmesine yol açar.

Her ne kadar kötü huylu denildiğinde tedavisi asla mümkün olmayan bir tümör şekli akla gelse de, farklı tipte ve farklı derecede çok sayıda tümör vardır. Bazı tümör tipleri ameliyatla alındıktan sonra hiçbir ek tedaviye gerek duyulmadan hastanın yıllarca yaşaması mümkün olabilir. Bazı tümör tiplerinde ise ameliyata ek olarak yapılan tedavilere ve sürekli gözetime rağmen hasta kayıpları söz konusu olabilir.

Kötü huylu beyin tümörünün tespiti

En sık görülen kötü huylu beyin tümörleri şunlardır: Astrositomlar, oligodendrogliomlar, ependimomlar ve karışık hücreli tümörler. Tüm bu tümörlerin kendi içlerinde 4 düzeyden oluşan bir tehlike derecesi mevcuttur. 1. ve 2. derecedeki tümörler tıbben daha olumlu bir tablo çizerken 3. ve 4. aşamalara gelmiş tümörlerde pek fazla olumlu neticeye rastlanamaz.

Tümörün derecesini öğrenmek tedavinin gidişatını belirleyecek ana etmenlerden biridir. Evvela bir biyopsi ile parça tanısı yani patolojik testler yapılarak tümörün mahiyeti belirlenir. MR görüntüleri de tümörü gösterse de bazen tümör olmadığı halde tümör görüntüsü verilen lezyonlarla karşılaşılması yanılmalara neden olabilir. Beyin apsesi buna örnek olarak verilebilecek lezyonlardan biridir. MR vb. beyin filmi görüntüleri doktora tümörün tipi ve ilerleme derecesi hakkında bir ön bilgi verir ancak kesin tanı için patoloji yapılması şarttır.

Kötü huylu beyin tümörünün tedavi aşamaları

     Kötü huylu beyin tümörü tedavisinde başvurulan çözüm genellikle ilk olarak acil bir ameliyattır. Ameliyat yapmaktaki maksat ise patolojik tanıyı daha net olarak belirlemek ve tümörü organa zarar vermeden temizleyerek ek tedavilere uygun hale getirmektir. Ameliyat sonrasında ek tedavi ve hastanın bundan sonraki hayatında dikkat etmesi gerekenler planlanır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 27 Haziran 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın