Kötü Huylu Beyin Tümörü Tedavisi

yorumsuz
267 okunma
Kötü Huylu Beyin Tümörü Tedavisi

Kötü Huylu Beyin Tümörü ve Tedavisi

Kötü huylu tümörler çevre dokuları ve hücreleri harap edici bir nitelik taşımaktadırlar. Beyinde yayılması sebebiyle hayati tüm fonksiyonların bozulması, görme, işitme, denge, hafıza kayıplarının yaşanması muhtemeldir. Bazı tedavi edilen hastalarda ameliyat sonrasında ek tedaviye ihtiyaç duyulmaz iken bazı hastalarda başarılı bir ameliyatın ardından ek tedaviye rağmen çok geçmeden ölümle karşılaşılmaktadır.

Ek tedaviler radyoterapi (ışın tedavisi) ve kemoterapidir (ilaç tedavisi). Kemoterapi ve ışın tedavisi ile kanserli hücrelerin veya büyümüş kötü huylu beyin tümörlerinin eğer alınamayacak noktalarda ise küçültülmesi ve ameliyata hazır hale getirmesi ya da ameliyat sonrası herhangi bir hücrenin kalmaması ve tekrar etmemesi amacı ile yapılmaktadır. Ancak kötü huylu beyin tümörlerinde ilk tedavi yöntemi daima ameliyat olmalıdır. Çok geçmeden tümörün daha az zarar vermesi istenerek ameliyatla alım gerçekleştirilir.

Beyin Tümörü ve Radyoterapi

Beyin tümörlerinde özellikle kötü huylularda radyasyon kanserli bölgeye yoğunlaştırılarak verilir. Bu radyoterapi esnasında çok sayıda ışın demeti kanserli bölgeye ulaşmaktadır. Sadece kanserli bölgeye ulaşması sebebi ile diğer bölgelere herhangi bir zarar vermemektedir. Normal olan diğer beyin dokularını etkileme olasılığı %1 kadar azdır.

Beyin Tümöründe Kemoterapi

Beyin tümörlerinde kemoterapinin belirtileri hafifletme gibi bir özelliği bulunmaktadır. Hemen hemen birçok tümör çeşidinde kullanılmaktadır. Hem ameliyat öncesi hem sonrası kullanılması ile olumlu sonuçlara ulaşılabilmektedir. Tümör hücrelerini öldürerek tekrar etmemesi için tamamen temizlemektedir.

Vücuda düzenli olarak ilaçlar verilir. Düzenli dozlarda verildiğinde kanserli dokular ve hücreler hızlıca veya beyindeki durumuna göre zamanla temizlenebilir veya ameliyata hazır hale getirebilir. Bazı durumlarda ameliyat sırasında dokunulmaması gereken bölgeler sebebi ile tümörün tamamı değil bir kısmı alınır. Bu gibi durumlar sonucunda ameliyat sonrası kalan kanserli hücreler için kemoterapi uygulanmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 27 Haziran 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın