Karaciğere Ne İyi Gelir?

Karaciğere Ne İyi Gelir? için yorumlar kapalı
179 okunma
Karaciğere Ne İyi Gelir?

Karaciğerin sağlıklı çalışması için, bol miktarda tüketilmesi gereken birçok yararlı besin bulunmaktadır. Vitamin ve mineral açısından zengin olan bu besinler, karaciğerin, doğal olarak da tüm vücudun çalışma düzeninde olumlu etkilere sahiptir. Karaciğere ne iyi gelir? dersek, karaciğer dostu sağlıklı besinlerden kısaca bahsedelim.

Karaciğere ne iyi gelir?

Karaciğere sebze-meyveler iyi gelmektedir. Sebze- meyve ağırlıklı beslenme düzeni her zaman karaciğeri korunmaktadır.

Enginar: Karaciğer üzerinde en çok olumlu etkiye sahip sebzedir. Karaciğeri yeniler ve düzenli çalışmasını sağlar.

Sarımsak: Tıbbi açıdan birçok özelliğe sahiptir. Başlı başına birçok faydası bulunan sarımsak doğal bir ilaçtır. Toksinlerin ciğerden atılmasında etkilidir.

Soğan: Sarımsakla aynı etkiye sahiptir. Antibiyotik etkisi ile, karaciğerde iltihap oluşumlarını önler.

Lahana: Bir kış sebzesi olan lahana, karaciğer için birçok faydası bulunan özelliktedir.

Pancar: Karaciğerin işlevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmesi için, günlük beslenme düzeninde bulunması gereken bir yiyecektir. Birçok vitamin ve minerali bünyesinde bulundurmaktadır.

Limon: İçerdiği C vitamini ile karaciğeri temizleyen ve güçlendiren limon, karaciğerin vitamin emilimine de destek olmaktadır.

Brokoli: Çoğu kişi tarafından sevilmese de brokoli, vücut için birçok faydası bulunan sağlıklı bir besindir. İçerdiği bol miktarda E vitamini ile, karaciğer kanseri gibi tehlikeli birçok karaciğer hastalığını önleme veya tedavi etme etkisi vardır.

Yeşil yapraklı sebzeler: Ispanak, pazı, fasulye ve roka gibi yeşil yapraklı sebzeler, karaciğer için oldukça yararlıdır. Her birinin vücut sağlığı için ayrı ayrı önemi bulunmaktadır.

Sebze ve meyveler, vücut sağlığı için yüksek oranda faydaları bulunan besinlerdir. Sağlıklı karaciğerlere sahip olmak için, sağlıklı yiyecekler tüketilmelidir. Bu yiyeceklerin başında da, sebze ve meyveler gelmektedir. Hazır ve dondurulmuş gıdalar, beslenme düzeninden çıkarılmalıdır.

Bol sıvı, özellikle su tüketilmelidir. Alkol-sigara alışkanlığı varsa bırakılmalıdır. Fazla kilolu kişiler, kilosu normal dengelere gelene kadar zayıflamalıdır. Günlük olarak, yeterli tempoda spor aktivitesi yapılmalıdır. Herhangi bir hastalığı olmayan kişiler bile, her yıl belirli periyodlarla doktor kontrolünden geçmelidir. Çünkü, karaciğer hastalıkları, ilk başlarda belirti vermeyen ve sinsi olarak ilerleyen hastalıklardır. Farkedildiğinde ise, tedavi için çok geç olabilir. Bu nedenle, düzenli aralıklarla doktor kontrollerine gidilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 30 Kasım 2017