Karaciğere Faydalı Besinler Nelerdir?

Karaciğere Faydalı Besinler Nelerdir? için yorumlar kapalı
133 okunma
Karaciğere Faydalı Besinler Nelerdir?

Vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin üretimini sağlayan, sindirim ve dolaşım sistemine faydaları olan, toksin maddelerin vücuttan atılmasını sağlayan, safranın salgılanmasını sağlayan, karın sağ bölgesinde diyaframın hemen altında bulunan ve 1,5 kg ve üzeri olan karaciğer, vücut için hayati önem taşıyan bir organdır. Vücutta deriden sonra en fazla hacim kaplayan organ karaciğerdir. Bu kadar hayati bir öneme sahip bu organın ihmal edilmemesi gerekir.

Karaciğere Faydalı Besinler

Her besin maddesinin vücut için farklı faydaları bulunmaktadır. Ancak bazı besin maddeleri karaciğere iyi gelmekte ve onu korumaktadır. Karaciğer sağlığı için tüketilmesi gereken besinler şu şekildedir:

Sarımsak; vücuttaki toksin maddelerin temizlenmesi için gerekli olan enzimlerin aktifleşmesini sağlayarak, aynı zamanda karaciğerin de temizlenmesine yardımcı olur. Ayrıca sarımsak alisilin ve selenyum açısından zengin olduğu için karaciğerin temizlenmesine yardımcı olur.

Greyfurt; C vitamini açısından zengin olmakla birlikte iyi bir antioksidandır. Karaciğerdeki enzimlerin üretilmesine destek sağlayarak kanserojen ve toksin maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar.

Pancar ve Havuç; her iki sebze de beta-karoten içermektedir. Ayrıca bitkisel flavonoidler açısından da zengin oldukları için karaciğerin genel fonksiyonlarının çalışmasını sağlar.

Yeşil Çay; içeriğinde bulunan kateşin maddesi, bir tür bitkisel antioksidandır. Karaciğerin fonksiyonlarının çalışmasına yardımcı olur. Yeşil çay hem karaciğer hem de vücut için önemli bir bitkidir.

Yeşil Yapraklı Sebzeler; klorofil bakımından zengin olan bu sebzeler doğal olarak karaciğeri dezenfekte ederler. Zararlı ve toksin maddeleri karaciğerden uzaklaştırırlar. Ispanak, roka, karahindiba gibi yeşil yapraklı sezeler kanın ve karaciğerin temizlenmesine yardımcı olur.

Avokado; karaciğerin zehirli toksinlerden arındırılması için gerekli olan glutatyon adlı maddeyi bünyesinde barındırır. Bu madde doğal bir kimyasaldır.

Elma; içeriğinde bulunan pektin maddesi sayesinde hem karaciğeri hem de tüm sindirim sistemini temizler.

Zeytinyağı; kanın, karaciğerin ve bütün vücudun toksin maddelerden temizlenmesi için ideal bir besindir. Aşırıya kaçılmadığı takdirde çok faydalı bir besindir.

Ceviz; omega-3 yağ asidi içermesi sebebiyle, karaciğerde bulunan amonyağın dezenfekte edilmesine yardımcı olur. Ayrıca içeriğinde bulunan glutatyon maddesi ile de karaciğerin temizlenmesine yardımcı olur.

Lahana; karaciğerin fonksiyonlarını harekete geçirir ve karaciğerde üretilen enzimlere destek sağlamaktadır.

Zerdeçal; karaciğer detoksunu destekleyerek, karaciğerin dezenfekte edilmesini sağlar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 17 Kasım 2017