Karaciğerdeki Lekeler, Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğerdeki Lekeler, Belirtileri ve Tedavisi için yorumlar kapalı
424 okunma
Karaciğerdeki Lekeler, Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğerde lekelenme, çeşitli nedenlerden dolayı oluşabilen ciddi sağlık sorunlarıdır. Sağlıklı ve zinde bir yaşam için karaciğer, vücudumuzda önemli fonksiyonları bulunan bir organımızdır. Karaciğerin vücut işleyişindeki fonksiyonlarını gerektiği gibi yerine getirememesi durumunda bazı hastalıklar ortaya çıkar. Karaciğer lekelenmesi bu hastalıklardan birisidir.

   Karaciğer lekeleri neden olur?

Karaciğer lekelenmesinin en büyük sebebi alkol ve sigara bağımlılığıdır. Temel görevlerinden biri kanı temizlemek olan karaciğer, kanı alkol ve sigaradan arındırmak için çok fazla performans harcamaktadır. Bu da, ciğerin yorulmasına sebep olur ve lekelenmeler oluşur. Karaciğer lekelenmesi, birçok hastalığın sebebi olabilir. Karaciğer yetmezliği, karaciğer büyümesi, karaciğer yıpranması ve karaciğer kanseri, lekelenmenin sebep olabileceği hastalıklardır.

Kanı temizlemek, safra üretmek, vücut ısısını ayarlamak, su ve vitamin depolamak ile metabolizmayı düzenlemek gibi hayati görevler, karaciğerin görevleridir. Karaciğerin bu görevlerden birisini yerine getirememesi durumunda, ciddi sayılabilecek hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Karaciğer lekelenmesi de bu durumda ortaya çıkan bir hastalıktır. Aslında karaciğer lekelenmesi, farklı bir hastalığın habercisi de olabilir.

    Karaciğer lekelenmesi belirtileri

Karaciğerin fonksiyonlarını tam anlamıyla yerine getirememesi durumunda ortaya çıkan lekelenme, çeşitli belirtiler göstermektedir.

-Karnın sağ üst bölgesinde şiddeti gittikçe artan ağrı

    -Kötü nefes kokusu

    -Bulantı ve kusma

   -Çarpıntı ve nefes sıkışıklığı

   -Hazımsızlık ve şişlik

   -Uykusuzluk gibi belirtiler karaciğer lekelenmesine sebep olan hastalığın belirtileridir.

   Karaciğer lekelenmesi tedavisi

Karaciğer lekelerinin tedavi edilmesi için hasta öncelikle muayene edilmelidir. Lekelenmenin neden kaynaklandığı tespit edilmelidir. Altta yatan hastalık tedavi edilmedikçe lekeler giderilemez. Karaciğerin tedavi edilerek yeniden fonksiyonlarını yerine getirebilir hale gelmesiyle lekeler de ortadan kalkar.

Karaciğer lekelenmesi, kanserden kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle, gereken tahliller sonrasında, lekelenmenin iyi huylu mu kötü huylu mu olduğu belirlenir. Eğer lekelenme kanserden kaynaklanıyorsa, tedavi süreci oldukça kapsamlı olacaktır. Karaciğer kanseri için, açık ameliyat, radyoterapi ve kemoterapi gibi tedavi teknkileri uygulanmaktadır. Hastalığın yayılmışlığına göre belirlenen tekniğe göre yapılan kanser tedavisi sonrası, tümörlerin sebep olduğu lekelenme gibi sorunlar da tedavi edilmiş olur.

Karaciğer lekelenmesi, kanser haricinde, karaciğer yetmezliği, karaciğer büyümesi, safra kesesi hastalıkları ve karaciğer iltihaplanması gibi durumlarda da ortaya çıkabilir. Bunun için, yine en etkili yol, sebebi belirlendikten sonra, uygun teknik kullanılarak hastalığın tedavi edilmesidir.

Vücudun sağlıklı bir şekilde işleyişini gerçekleştirebilmesi için hayati görevleri bulunan karaciğerde meydana gelecek bir hastalık, bütün vücut düzenini alt üst etmektedir. Birçok sağlık sorununu da beraberinde getiren karaciğer hastalıkları, acil müdahale gerektiren hastalıklardır. Karaciğer lekelenmesi, teşhis koyulduğu anda gerekli araştırmalar yapılarak hasta kontrol altına alınmalı ve tedavisine başlanmalıdır.

Hastalığın sebebinin bulunarak tedavi edilmesi, diğer sağlık sorunlarını da ortadan kaldırmaktadır. Ancak, karaciğer lekelenmesinin ciddi bir hastalığın habercisi olabileceği unutulmamalı ve gereken müdahale bir an önce yapılmalıdır. Günümüz teknolojik gelişmelerinin sonucu olarak karaciğer hastalıkları, eskilere nazaran daha kolay tedavi edilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 13 Ocak 2018