Karaciğerde Lezyon, Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğerde Lezyon, Belirtileri ve Tedavisi için yorumlar kapalı
126 okunma
Karaciğerde Lezyon, Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğerde Lezyon

Karaciğer lezyonu, ultrason sonucunda uzman bir doktorun analizleri sonucunda saptanabilir. Ciddi bir hastalık sonrası vücutta oluşan bir hastalık türüdür. Travma sonrasında karaciğerde lezyon oluşumuna neden olur. Karaciğerde lezyon, birçok kişide çeşitli nedenlerle birlikte ortaya çıkabilir. Oluşan lezyonların büyük bir kısmı hayati tehlike içermez, iyi huylu olarak görülebilir. Fakat bazı lezyonlar ağır belirtilerle birlikte ortaya çıkar; ağrı, kanama, bulantı gibi belirtilerle sık görülen rahatsızlıklar arasında yerini alır. Kesinlikle tedavi gerektiren lezyonlar, şiddetli belirtilerden sonra dikkat edilmeli ve ortadan kaldırılmalıdır.

Karaciğerde Lezyon Belirtileri

AğrıKaraciğer lezyonu belirtileri arasında en sık görülen belirti ağrı durumudur. Lezyonun, karaciğere baskı yapmasından kaynaklı bir şekilde ortaya çıkar. Ağrının nedeni olan lezyon büyüklüğü de tıpta 6 cm. civarı olarak saptanmıştır.

Kanama: Karaciğer lezyonu belirtileri arasında yer alan kanama, lezyonun genellikle iyi huylu olduğuna işarettir. Fakat çok sık olarak görülmeyen adenom gibi büyük boyutta olan tümörler kanamalara sebebiyet verebilir.

Bulantı: Karaciğerin etrafındaki kistler ve lezyonlar, mide bulantısının artmasına neden olur. Safra kesesinden dolayı da ortaya çıkar. Safra kesesi içinde yer alan kistlerin de mide bulantısı yaptığı olgusuna erişilmiştir. Nedenleri hala tıp dünyasında her ne kadar bulunamasa da kadınlarda daha fazla bulunduğu bilinmektedir.

Dolgunluk Hissi: Karaciğer lezyonlarında karın bölgesinin alt ve üst kısmında dolgunluk hissi oluşabilmektedir. Karaciğer lezyonlarının belirtileri arasında yer alan bu durum, karın bölgesinde çeşitli rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Ancak gaz giderici ilaçların alınmasından sonra geçebilecek bir durum oluşturur. Lezyonlarda ilk olarak dolgunluk hissi oluşan kişilerde ilk belirti olarak da görülebilmektedir.

Sarılık: Karaciğerin görevini tam olarak yapmamasından kaynaklı olarak ortaya çıkan sarılık, göz ve ciltte sararmalara yol açar. Kandaki toksinin artmasından dolayı, sarılık oluşmaktadır.

Karaciğerde Lezyon Tedavisi

Karaciğerde oluşan lezyonların tedavisinden önce öncelikle iyi huylu mu kötü huylu mu olduğunu tespit etmek gerekir. Bunun için de biyopsi yapılır. İyi huylu lezyonların tedavisi için genelde ilaç tedavisi uygulanır. Lezyona sebep olan ne varsa ilaçla yok edilmeye çalışılır. Kötü huylu lezyonlarda ise ilaç tedavisinde önce cerrahi müdahale gerekir. Sonrasında ilaç tedavisi ile birlikte yoğun bir süreç altına girilir. Kronik alkolik olan ya da devamlı ilaca bağlı kişilerde karaciğer lezyonları sıklıkla oluşur. Bu nedenle de bu tür kişilerin karaciğer testlerini belirli dönemlerde yaptırması, lezyon oluşumunun önlenmesi için gereklidir.

Karaciğer lezyonu tedavisinde cerrahi veya ilaç tedavisi uygulanır. Yoğun bir şekilde lezyonu geçiren hastalarda ise tedavinin uzun sürmesi ile birlikte lezyonlar vücuttan atılabilir, kötü huylu lezyonların tedavisi ise daha ciddi bir şekilde lezyonlar yok olana kadar devam eder. Karaciğer lezyonuna sahip olan kişilerin de yaşamsal faaliyetlerinde belirgin ve köklü değişiklikler yapması mecburi olarak görülür.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 24 Kasım 2017