Karaciğerde Kitle Belirtileri Nelerdir?

Karaciğerde Kitle Belirtileri Nelerdir? için yorumlar kapalı
110 okunma
Karaciğerde Kitle Belirtileri Nelerdir?

Karaciğerde Kitle Belirtileri

Karaciğer kanın temizlenmesi, zararlı maddelerin vücuttan atılması, bazı besin maddelerinin sindirilmesi ve üstlendiği daha birçok görev ile sağlıklı bir vücut için önemi büyük olan organlarımızdan birisidir. Bu nedenle de karaciğerimizin sağlığının korunması oldukça önemli bir konudur.

Ancak düzensiz beslenme, zararlı madde alımı ya da bazı olumsuz durumlar karşısında karaciğerimizin sağlığı olumsuz etkilenebilir. Bu gibi durumlar karşısında da kitle oluşuma yatkın bir organ olan karaciğerimizde bazı kitle ya da kitleler oluşabilmektedir. Bu yapılar iyi huylu tümörler, içi sıvı dolu kesecikler, damarlardaki büyümeye bağlı oluşan kitleler ya da kötü huylu tümörler olabilir. Kitlelerin büyüklükleri ve özellikler enfeksiyonlara, kalıtsal özelliğe, beslenme alışkanlıklarına, zararlı madde kullanımına, cinsiyete, sigara ya da alkol tüketimine bağlı olarak değişebilmektedir.

Karaciğerde Görülen En Yaygın Kitleler

  • Kan Damarlarında Büyümeye Bağlı Oluşan Kitleler

Kan damarlarının anormal olarak büyümesi sonucunda oluşan bu kitle karaciğerde dikkatli olunması gereken önemli bir oluşumdur. Çünkü bu rahatsızlık sadece karaciğeri değil diğer organları da önemli ölçüde etkiler. Ayrıca doğum sonrasında cilt lekelerine neden olabilir. Kan damarlarındaki büyümeye bağlı olarak oluşan kitleler küçük boyuttayken herhangi bir belirti vermeyeceği için erken dönemlerde fark edilemez. İlerledikçe daha çok büyüyen kitle vücutta dayanılmaz ağrılara neden olur. Başlıca belirtileri karnın sağ üst bölgesinde ağrı, tokluk hissi, karında şişlik, iştahsızlık, mide bulantısı, kusma, yüksek ateş, kansızlık ve kilo kaybı şeklinde sıralanabilir.

  • Kistler

Daha çok 30’lu yaşlardan sonra görülen kistler genelde içi sıvı dolu oluşumlardır. Toplumda %5 oranında görülen bu kitleler başlangıçta hiçbir belirti vermese de büyüdükçe şiddetli ağrılara neden olur. Kistler ağrıya neden olmasa bile kesinlikte tedavi edilmesi gereken yapılardır.

  • Kanser

Karaciğer vücutta kanser oluşumuna yatkın olan organlardan birisidir. Karaciğer hücrelerinin oluşturabilecekleri tümör nedeniyle kitle oluşabileceği gibi safra kanalı hücrelerinin kolanjiyo karsinom olarak adlandırılan kansere neden olması sonucunda da karaciğerde kitle oluşabilir.

  • Enfeksiyonlara Bağlı Oluşan Kitleler

Tamamı olmasa da bazı enfeksiyon türleri karaciğerde kitle oluşumuna neden olabilir. Amip kesesi olarak adlandırılan parazit türü karaciğerde bakteriyel enfeksiyon yaparak kitle oluşumuna neden olur. Bu enfeksiyon sonucunda yüksek ateş ve karın ağrısı gibi belirtiler meydana gelir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 26 Kasım 2017