Karaciğerde Kist, Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğerde Kist, Belirtileri ve Tedavisi için yorumlar kapalı
132 okunma
Karaciğerde Kist, Belirtileri ve Tedavisi

Kist genel tabiriyle içi su dolu kesecik anlamına gelir ve karaciğer kistleri de karaciğerde bulunan içi sıvı dolu keseciklerdir. Karaciğerde kist oluşumu hidatik, echinococcus granulosus ve aynı grupta yer alan diğer parazitlerin genellikle akciğer ve karaciğere yerleşmesi sonucunda oluşmaktadır. Bu hastalık insandan insana geçebileceği gibi hayvandan insana da geçebilmektedir.

Karaciğer kisti mikrobu insanlara bu hastalığı taşıyan köpeğin dışkısıyla temas edilmesi sonucunda bulaşmaktadır. Hastalık insanlara dışkı yoluyla bulaşabileceği gibi bu dışkıyla temas etmiş toprak ya da iyi yıkanmamış meyve ve sebzelerin tüketilmesi sonucunda da çok kolay bir şekilde bulaşabilmektedir. Kist oluştuktan sonra kist içerisinde bakteriler ürer ve gelişir. Kiste herhangi bir müdahale yapılmadığında kendi kendisine patlaması ya da yok olması gibi bir duruma pek rastlanmaz. Ancak boyutu büyük olan kistlerde kistin olduğu bölgeye alınan ani ve şiddetli darbeler kistin yırtılmasına neden olabilir. Bu durum sonucunda da hastalık karın bölgesine tamamen yayılabilir ve hastalık hayati fonksiyonları olumsuz yönde etkiler.

Karaciğer Kistinin Belirtileri

Karaciğerde oluşan küçük boyuttaki kistler herhangi bir belirti meydana getirmeden çok uzun yıllar hastanın vücudunda bulunabilir. Ancak kistlerin boyutu büyümeye başladıkça hasta bu durumdan rahatsızlık hissetmeye başlar. Karaciğer kistlerinde genellikle karnın sağ üst bölümünde hissedilen şiddetli ağrılar, mide bulantısı, kusma, kaşıntı ve sarılık gibi belirtiler oluşur. Kist karaciğerde bir veya daha fazla sayıda olabileceği için belirtilerin şiddeti de o derece artabilmektedir. Eğer kistte enfeksiyon oluşmuşsa halsizlik, baş dönmesi, ateş, üşüme, titreme ve sarılık gibi belirtiler gözlemlenir. Ayrıca kanlı balgam, deride kaşıntı ve döküntüler de meydana gelebilmektedir.

Karaciğer Kistinin Tedavisi

Karaciğer kisti ilk başlarda çok fazla belirti vermeden sinsice ilerleyen bir hastalık olduğu için bu hastalıkta erken teşhis ve tedaviye geçiş oldukça önemlidir. Çünkü hastalığın farkında olmadan geçen her süre kistin daha çok büyümesine neden olur. Ayrıca kist bu süre zarfında patlayabilir ya da enfekte olabilir. Bunun sonucunda da daha büyük sağlık sorunları ortaya çıkar. Hatta bazı durumlarda karaciğer kisti sonucunda ölümlere bile rastlanabilmektedir.

Karaciğer kistlerinin tedavisinde en yaygın kullanılan yöntem ameliyatla kistin alınmasıdır. Kistlerin zaman kaybedilmeden yerlerinin belirlenmesi ve alınması oldukça önemlidir. Çünkü vakit kaybı oldukça bu kistler daha büyük problemler oluşturur ve alınması da zorlaşır. Karaciğere yerleşmiş olan kistler tomografi, MR, ultrason ve bazı biyokimyasal testlerle çok kolay bir şekilde bulunabilmektedir. Kistin yapısı ve büyüklüğüne göre ameliyat yöntemi açık veya kapalı şekilde olabilmektedir. Son zamanlarda tıp alanındaki gelişmelere de paralel olarak karaciğer kistinin tedavisinde kapalı ameliyat yöntemi daha çok tercih edilmektedir. Bunun yanında parazitlerin yol açtığı hidatik kist de doktorun izlediği tedavi sürecine bağlı olarak ameliyat uygulamasına geçilmeden önce ilaç tedavisi de yapılabilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 29 Kasım 2017