Karaciğerde Hemanjiom Nedir

Karaciğerde Hemanjiom Nedir için yorumlar kapalı
428 okunma
Karaciğerde Hemanjiom Nedir

Karaciğerde Hemanjiom Nedir

Karaciğer hemanjiomu, karaciğerde yer alan kötü huylu olmayan kansersiz kitlelerdir. Karaciğer hemanjiomu vücuttaki kan damarlarının karma karışık bir hale gelmesiyle ortaya çıkarak oluşur. Karaciğer hemonjiomu halk arasında kavernöz hemonjiom olarak adlandırılmaktadır.

Karaciğer hemonjiom rahatsızlığı kendini diğer hastalıklar gibi belli etmeyebilir. Genellikle başka bir hastalık için test yapılırken  karaciğerde böyle bir rahatsızlık olduğu bilinmektedir. Ama elbette bu rahatsızlık bazı insanlarda olağan üstü acılar yaratabilmektedir hatta kıvrandırabilmektedir. Akıllara takılan bir diğer konuda bu karaciğer hemonjiomu tedavi edilmezse kanser hastalığına dönüşebilir mi? Bunun cevabı yapılan araştırmalara göre bilinmemektedir.

Bir kişinin veya kişilerin karaciğer hemanjiomu olduğunu anlamaları kolay bir iş değildir. Fakat her hastalık gibi karaciğer hemanjiomunun da bazı belirtileri mevcuttur. Bu belirtiler den en önemlisi vücutta sağ üst karın ağrısı oluşmasıdır. Bunları takiben vücutta mide bulantısı, kusma ve iştahsızlık, az yeme gibi belirtileri de vardır. Bu belirtiler basit bir grip ya da soğuk algınlığının belirtileri gibi gözükebilir ama vücutta sğ üst karın ağrısı varsa hemen doktora gidilmelidir.

PEKİ KARACİĞER HEMANJİOMU NEDEN OLUR?

Bu konuda da yapılan araştırmalara göre somut bir delil bulunmamaktadır. Bazı uzmanlar karaciğer hemonjiomunun doğuştan olduğuna inanmaktadır. Genel halinde geniş ve dört ya da beş santimetre büyüklüğünde olan karaciğer hemanjiomu bu ölçütlerden daha büyük olabilir ya da düzenli ya da düzensiz giderek büyüme sürecine girip büyüyebilir.

Buna istinaden nerdeyse insanların tamamında karaciğer hemanjiomu  büyüme göstermez ve de bunla ilgili herhangi bir belirti saptanamaz. Lakin bu durumun tam tersi olduğu vakalar da mevcuttur.  Çok az insanda da gözükse bazı insanların karaciğer hemanjiomu büyüyebilir ve tedavi gerekecek durumlara kadar ilerleyebilir. Bu tip durumlarda hemen cerrahi işlem yapılmalıdır. Ve bu duruma neden olan etken de diğerleri gibi henüz yapılan araştırmalara göre tespit edilememiştir.

KARACİĞER HEMANJİOMU NE TETİKLER?

Her hastalıkta olduğu gibi karaciğer hemanjiomunu da arttırabilecek etmenler mevcuttur. Bahsetmek gerekirse yaş önemli bir faktördür. Bu hastalık her yaşta olabilir fakat daha çok 30-50 yaş aralığındaki insanlarda daha sık rastlanılmaktadır. Bu hastalık kadınlarda erkeklere nispeten daha fazladır ve kadınlarda gebelik sırasında artmaktadır. Ayrıca menopoz ve sonrası da bu hastalığı tetiklemektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 12 Ocak 2018