Karaciğer Nedir, Özellikleri ve Faydaları

Karaciğer Nedir, Özellikleri ve Faydaları için yorumlar kapalı
155 okunma
Karaciğer Nedir, Özellikleri ve Faydaları

Vücudumuzdaki damarlardan tüylere kadar hepsinin yerine getirdiği bir görev olsa da, bazı organlar hayati öneme sahiptir. Bu organların kimisi olmadan yaşamı sürdürmek mümkünse de, bazıları fonksiyonlarını yitirdiğinde bir an bile yaşamak mümkün değildir. Hayati öneme sahip bu organların başlıcalarından olan karaciğer nedir, özellikleri ve faydaları nelerdir,  bunun üzerinde duracağız.

Karaciğer Nedir?

Karaciğer vücudun sağ tarafında, kaburganın altında yer alan iç organlardan biridir. Vücuttaki en ağırı organ olan karaciğer, safra kanalları ile ince bağırsağa bağlanır. Üzerinde gözenekleri olan süngerimsi bir yapısı olup vücuttaki diğer kılcal damarlardan farklı özellikte kılcal damarlar taşır. Taşıdığı hepatosit hücreleri karaciğerin fonksiyonlarını sürdürebilmesini sağlamaktadır.

Karaciğerin Özellikleri Nelerdir?

– Vücuda giren yağları sindirebilmek için her gün yaklaşık 1 litre safra( acı bir madde) salgılar. Safra aynı zamanda asit oranını da düşürerek geçtiği ortamı bazik hale getirir. Bu safra karaciğerden çıktıktan sonra ilk olarak safra kesesine gelir ve oradan ince bağırsağa ulaşır.

–  Bu organa en fazla zarar veren şey alkoldür. Ayrıca sigara, kavrulmuş kuruyemiş ve un-şeker-tuz ağırlıklı beslenmek de oldukça zarar verir. Aşırı miktarda bitki çayı tüketmek, ani kilo verdiren diyetler, gelişigüzel antibiyotik kullanımı, birtakım kozmetik ürünler ve deodorantlar da karaciğeri oldukça yıpratır. Çünkü karaciğerin bir görevi de zehirli maddeleri vücuttan atmak olduğu için, alkol ve kimyasallarla mücadelede oldukça yıpranır.

– Karaciğerde bir sorun olduğunda ağrı ve acı hissi duyulmaz. Bu organ sorunlarını karın şişliği, sağ tarafta ağrı, bağırsakta gaz, birtakım cilt problemleri ve el-göz sararması gibi şikayetlerle belli eder.

Karaciğer nedir, özellikleri ve faydaları konusuna karaciğerin faydalarını anlatarak devam edelim:

Karaciğerin Faydaları Nelerdir? 

– Sağlıklı olan karaciğer, vücuda giren her maddeyi işlemden geçirip vücuda uygun hale getirir. – Kanı besinlerden ayrıştırarak damarlara dağıtır. Kan dolaşımını denetim altında tutar. Öyle ki kalpte hasara yol açabilecek kan iltihaplarını önler.

–  Vücut ısısının mevsime uygun dengede kalmasını sağlar.

– Vücudun hormon dengesini olması gereken seviyede tutar.

– İçerisinde bulunan hepatosit hücreler sayesinde vücut için gerekli maddeleri depolar.

– Vücudun yağ, protein ve şeker dengesini sağlayan bu organ, aynı zamanda kanın pıhtılaşmasını da sağlamaktadır.

Karaciğer nedir, özellikleri ve faydaları hakkında verilen bilgilerden de anlaşıldığı üzere; karaciğerin korunması hayati önem taşımaktadır. Çünkü karaciğer sayılan bu faydalardan birini dahi yapamamaya başlarsa, önemli hastalıklar oluşmaya başlar.

Bu hastalıklar safra kesesi taşları, sarılık, karaciğer enfeksiyonları, karaciğer yetmezliği ve siroz gibi problemlerdir.Bu hastalıklardan korunmak için alkol ve kimyasallardan uzak durarak karaciğeri yormamak, kavrulmuş kuruyemişi sınırlı miktarda tüketmek, asitli içecekleri de mümkünse hiç kullanmamak gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 18 Kasım 2017