Karaciğer Yetmezliği, Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Yetmezliği, Belirtileri ve Tedavisi için yorumlar kapalı
141 okunma
Karaciğer Yetmezliği, Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer yetmezliği, farklı önem derecesine sahip birçok hastalığın, karaciğerde onarılması güç hasar oluşturması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Tedavisi oldukça zordur. Karaciğer yetmezliği durumunda, fonksiyonları iyice zayıflayan karaciğer, hastalık son seviyesine geldiğinde işlevlerini tümüyle kaybeder.

İlk evrelerde belirti vermediği için, genelde son evrelerde teşhis edilebilmektedir. Bu da, hastalığın tedavisini zorlaştırmaktadır. Akut ve kronik olmak üzere iki türü bulunan karaciğer yetmezliğinin akut türü, aniden ortaya çıkmakta ve hayati riski bulunmaktadır. Acil müdahale gerektiren karaciğer yetmezliğinde, genelde tek tedavi seçeneği karaciğer naklidir.

Karaciğer yetmezliği nedenleri

Sürekli kullanılan ilaçlar: Uzun süre kullanılan bazı reçeteli ilaçlar, karaciğer yetmezliğine sebep olabilir.

Bilinçiz olarak yapılan bitkisel tedaviler: Doktorun bilgisi olmadan bilinçsizce tüketilen bitki kürleri, hasar oluşumu ve fonksiyon kaybına bağlı olarak, karaciğer yetmezliğinin ortaya çıkmasında etkilidir.

Çeşitli hastalıklar: Karaciğer hastalıkları ve bağışıklık sistemi hastalıklarının karaciğer hücrelerine zarar vererek hasar oluşturması durumunda, karaciğer yetmezliği ortaya çıkabilir.

Zararlı maddeler: Sebze-meyvelerin yıkamadan yenilmesi veya bilinmeyen herhangi bir bitkinin tüketilmesi, vücuda giren toksinlerin zararlı etkisine bağlı olarak, karaciğer yetmezliğine sebep olur.

Hepatit: Önemsenmesi gereken karaciğer hastalıklarından birisi olan hepatit, tedavi edilmediği takdirde, ilerleyen süreçte, karaciğer yetmezliğinin sebepleri arasındadır.

Kanser: Erken dönemde teşhis edilerek tedavisine başlanmayan kanser türü, yayılarak diğer organları etkisi altına aldığında, karaciğer yetmezliği de ortaya çıkar.

Karaciğer yetmezliğinin belirtileri

Karaciğer yetmezliği, oluştuğu dönemde anlaşılır belirtiler göstermemektedir. Ancak, hastalığın giderek arttığı ilerleyen evrelerde, kişinin yaşamını zora sokacak belirtilerle ortaya çıkmaktadır.

-Bulantı-kusma: Karaciğerin fonksiyonlarını kaybetmesine bağlı olarak, kişide ani ortaya çıkan mide bulantısı ve kusma, hastalığın ileri dönemlerinde görülen belirtilerdendir.

-Halsizlik: Karaciğerin düzenli çalışmamasına bağlı olarak vücudun sağlıklı bir şekilde işleyişi bozulur. Buna bağlı olarak da halsizlik, sürekli yorgunluk ve uykuya eğilim görülebilir.

-Ciltte solgunluk: Karaciğer yetmezliğinin en sık karşılaşılan belirtilerindendir. Cilt ve göz aklarında sararma görülen kişi, karaciğer yetmezliği riskine karşı, doktora görünmelidir.

-İştahsızlık ve kilo kaybı: Karaciğer yetmezliğinin olumsuz etkilerine bağlı olarak, hasta ani kilo kayıpları yaşayabilir.

-Ödem oluşumu: Karaciğerin, toksinleri safra yoluyla vücuttan atmak gibi önemli bir görevi bulunmaktadır. Karaciğer yetmezliği, bu fonksiyonun kaybedilmesine sebep olduğu için, zararlı maddelerin vücuttan atılamamasına bağlı olarak, bacak, el ve karın bölgesinde ödem oluşabilir.

Karaciğer yetmezliğinin tedavisi

Karaciğer yetmezliği için, farklı tedavi seçenekleri bulunmamaktadır. Tek tedavi seçeneği karaciğer naklidir. Günümüzde, karaciğer nakilleri, başarılı şekilde yapılabilmektedir. Canlı vericilerden gelişmiş teknikler kullanılarak yapılan karaciğer nakli, hastanın yaşam süresini uzatmaktadır.

Hangi evrede olursa olsun, karaciğer yetmezliği, en etkili şekilde ancak, karaciğer nakliyle tedavi edilebilir. Vücutta, aniden ortaya çıkan anormal durumu ihmal etmeden doktora görünmek, karaciğer nakli için verici arayışında geçen zamanda, doktor kontrolünde olunmasından dolayı avantajlıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 29 Kasım 2017