Karaciğer Yetmezliği Tedavisi

Karaciğer Yetmezliği Tedavisi için yorumlar kapalı
121 okunma
Karaciğer Yetmezliği Tedavisi

Karaciğer Yetmezliği Tedavisi

Karaciğerde hastalık sonucunda oluşan karaciğer yetmezliği ilerledikçe halsizlik, iştah kaybı, sarılık, bacaklarda sıvı birikimi, karında sıvı birikimine yol açar. Karaciğer başta görevlerinden biri olan kanı temizleme görevini yerine getirmemeye başlayınca kişilik de değişime ve unutkanlığa dahi sebep olabilmektedir. Metabolizmanın yönetim merkezi olan karaciğerin dört yüzden fazla görevi vardır. Bundan dolayı da karaciğer yetmezliği tedavisi yapılmaz ise vücutta geri döndürülemez hasarlar oluşmasına sebep olabilir.

Karaciğer yetmezliğine başta hepatitler, ilaçlar, mantardan dolayı zehirlenmeler gibi pek çok şey sebep olmaktadır. Dolaşım sistemine karışan aşırı toksin karaciğer hücrelerinde bozulma ve zararlara sebep olur. Tedavi Yöntemleri Tedavi aşamasında ilaç veya böbrek yetmezliğinde olduğu gibi diyaliz yöntemleri bulunmamaktadır. Tek çare olarak karaciğer nakli gözükmektedir. Aksi halde hasta hayatını kaybetmektedir. Naklin en hızlı şekilde yapılması ve zamanlaması hayati öneme sahiptir.

Hastalık ilerledikçe karaciğer kanı temizlemez ve vücut atıkları, ilaçlar kanda birikerek doğrudan beyni etkiler. Ve pek çok bozukluk ardından en son olarak şuur kaybı ve koma hali baş gösterir.

Karaciğer Yetmezliği Tedavisi ve Aşamaları

Karaciğer yetmezliği tedavisi tek çare olarak karaciğer nakli gözükmektedir. Karaciğer yetmezliği bir anda ortaya da çıkabilir veya yıllar içinde gelişerek kendini göstermektedir. Tedavi edilmediği takdirde yaşama tehdit oluşturmaktadır. En etkili tedavisi ise karaciğer naklidir. Karaciğer yetmezliği iki şekilde gözükmektedir.

Birincisi Akut karaciğer yetmezliği diğeri ise kronik gelişen karaciğer yetmezliğidir. Akut karaciğer yetmezliğinde eğer hastalığın eşik değeri geçmedi ise yoğun şekilde uygulanan tıbbi destek ile sıkıntılı süreç geçiştirilebilir, karaciğere zaman tanınır hatta tamamen iyileşme dahi gözükebilir. Eğer ki geri dönülemez durumda kronik gelişim göstermiş bir karaciğer yetmezliği var ise tek çare karaciğer naklidir.

Karaciğer Yetmezliği Tedavi Edilmez İse Karaciğer yetmezliği oldukça ciddi bir hastalıktır. Zamanın da tespit edilmez ise ve hastalık tamamen yerleşmiş ise hastanın hayatını kaybetmesine sebep olabilir. Bunun da sebebi yukarı da anlatıldığı gibi hastalığa bağlı olarak oluşan hasar oluşumlarından dolayıdır. Kronik karaciğer yetmezliği olan bireyin bedeni iltihaplanmalara eğilimlidir ve bağışıklığı zayıf olur. Bu yüzden son safha da olan kişilerin bir an önce karaciğer nakli yapan merkezlere başvurmaları gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 20 Kasım 2017