Karaciğer Yağlanması Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer Yağlanması Belirtileri Nelerdir? için yorumlar kapalı
130 okunma
Karaciğer Yağlanması Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer Yağlanması Belirtileri

Karaciğer yağlanması tıpta ki adı ile steatosis, karaciğer hücrelerinde olması gerekenden fazla olara yağ birikmesi ile oluşmaktadır. Bu yağlanmalar sonucunda ise organdan başka komplikasyonlar oluşarak siroz gibi hastalıklara sebep olabilir. Karaciğer yağlanması alkol ve alkol dışı nedenlerden kaynaklanmaktadır. Alkol karaciğer yağlanmasında başlıca etkenlerdendir. Alkol dışı karaciğer yağlanması da alkol den kaynaklı olana benzer şekilde yağ birikiminden oluşmaktadır.

Birden çok hastalığın birleşimi sonucu da oluşmaktadır. Bunlar ise obezite, tip 2 diyabet, insülin direnci, hipertansiyon, kalp damarlarında oluşan hastalıklar gibi sıralamalar yapılmaktadır. Düzensiz beslenme ve egzersiz olmayan bir yaşam bu hastalığın oluşmasında başlıca faktörlerdendir. Bunlar dışında alkolik olmak, hepatit c, uzun süre aç kalmak, ilaçlar karaciğer yağlanmasına sebep olmaktadır.

Karaciğer Yağlanması Nasıl Anlaşılır?

Karaciğer genel olarak hastalıkları ortaya çıkarmakta utangaç bir organ olarak tanımlanabilir. Bu yüzden dolayı başlangıç aşamasında pek bir belirti göstermez fakat bu dönem içinde hasta kendini halsiz hissedebilir. Sürekli halsizlik durumu karaciğer hastalığına yorumlanabilir. Kontrol yapılmasında fayda vardır.

Karaciğer yağlanması belirtileri nelerdir sorusuna cevap olarak yağlanma aşamasında belirtiler sıralamasında ilk olarak sağ kaburganın hemen alt kısmında rahatsızlık hissetmek vardır. Bunun sebebi yağlanmadan dolayı karaciğerin diğer organ ve dokular üzerinde baskı oluşturmasıdır. Karaciğer yağlanmasında ilerleyen aşamaya gelmiş olan hastalarda ani bir şekilde kilo kaybı, güç kaybı ve zihinsel faaliyetlerinde karışıklık görülebilir.

Diğer belirtiler ise en sık gözlemlenenleri sırlamak gerekirse; Mide de bulantı, baş ağrıları, vücut da veya beden de koku, şişkinlik ve hazımsızlık gibi durumlar, vücudun normal ısısında olağan dışı yükselme, cilt de sorunların oluşması, gözlerin kızarması, zihinsel aktivitelerde zorluklar şeklinde çeşitli belirtiler görülmektedir. Karaciğer Yağlanması Oluşmasının Riskleri Karaciğer yağlanmasının genel olarak da şişmanlık, şeker hastalığı ve kanda yağlanma gibi durumlara bağlı olarak geliştiği söylenmektedir.

Uzmanların söylediğine göre Türkiye’de her dört kişinin birinde karaciğer yağlanması gözlemlenmektedir. Bundan dolayı belirtilerin oluşması veya şüphe halinde uzman görüşüne başvurulmalıdır. İlerlemesi durumunda hastayı sıkıntılı süreçlerin beklediği oldukça açıktır. Karaciğer yapısından dolayı kendini onaran bir organ olduğu için erken teşhis ve tedavi hayati değer taşımaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 20 Kasım 2017