Karaciğer Tümörü, Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Tümörü, Belirtileri ve Tedavisi için yorumlar kapalı
138 okunma
Karaciğer Tümörü, Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Tümörü

Karaciğer kanı filtreleme, depolama ve yenileme özelliğine sahiptir. Bunun yanında besin maddelerinin işlenmesini ve depolanarak gerektiğinde enerji ihtiyacı için vücudun kullanımına sunulmasını sağlayan en önemli organlarımızdan birisidir. Ayrıca bağışıklık sisteminin gelişmesi, toksinlerin vücuttan uzaklaştırılması ve şeker dengesinin korunmasına da yardımcı olan bir iç organdır. Tüm bu faydalı özellikleri nedeniyle karaciğerimiz vücudumuzdaki yaşamsal faaliyetlerden sorumlu, olmazsa olmaz organlarımızın başında gelir.

Dengesiz beslenme alışkanlığı, bazı hastalıklar ya da aşırı sigara ve alkol kullanımı vücudumuz için önemi büyük olan karaciğerimize ciddi hasarlar verebilmektedir. Karaciğer her ne kadar kendini yenileme özelliği bakımından güçlü bir organ olsa da iç veya dış etkenlerden kaynaklı olarak iyi huylu ya da kötü huylu birincil tümörler oluşabilmektedir. Ayrıca başka organlara yerleşen tümörler mide-bağırsak kanalından karaciğere akan kan aracılığıyla karaciğere yerleşebilmektedir. Kan yoluyla karaciğere geçen tümörler burada gelişimini sürdürerek daha büyük boyutlara ulaşabilmektedir.

Karaciğer Tümörü Belirtileri

Erken tedavi edilmediğinde ölümcül sonuçlar doğurabilen karaciğer tümörleri çoğunlukla aşırı derecede hissedilir belirtiler vermeden sinsice ilerleyip kendisini gizleyebilmektedir. Tümörün vücutta oluşturduğu ilk belirtiler özellikle karnın sağ tarafında başlayan ve omuza kadar ilerleyen gezici ağrıların oluşmasıdır. Bu ağrıların yanında hazımsızlık, yenilen besinlerden tat alamama, iştahsızlık, mide bulantıları, kusma, kabızlık, karında şişkinlik ve ağırlaşma gibi belirtiler görülmektedir. Hastalığın başlarında hafif bir şekilde seyreden bu belirtiler tümörün ilerlemesiyle giderek daha çok belirginleşen bir hal almaktadır.

Karaciğer tümörünün ilk evrelerinde kansızlık ve buna bağlı olarak da vücudun güçsüzleşmesi gibi durumlar ortaya çıkar. Ayrıca kişi ne kadar yemek yerse yesin kilo alamaz. Karın boşluğunda ödem oluşacağı için kilo kaybı hemen fark edilmez. Ayrıca tümörle birebir bağlantılı olmamakla birlikte hastalık sürecinde sarılık da gözlemlenebilmektedir.
Küçük yaştaki çocuklarda karaciğer tümörünün belirtileri ise iştah kaybı, karında kütle oluşumu, büyüme ve gelişmenin durması şeklinde sıralanabilir.

Karaciğer Tümöründe Tedavi

Karaciğer tümörünün varlığı bir uzman tarafından kesinleştiğinde tedavi amacıyla aşağıdaki yöntemlerden bazıları uygulanabilmektedir.

Işın tedavisi (radyoterapi): Karaciğer tümöründe ışın tedavisi tek başına uygulanabildiği gibi buna ek olarak ilaç tedavisi de kullanılabilmektedir. Ancak gerek tek başına gerekse de ilaç tedavisiyle birlikte uygulanması bu hastalıkta tam anlamıyla kesin sonuçlar vermemektedir.

Cerrahi Yöntem: Karaciğerde bulunan tümör alınarak safra yollarının işlevsel özelliği tekrar kazandırılabilirse karaciğer tümöründeki en etkili tedavi yöntemi cerrahi yöntemdir diyebiliriz. Ancak hastanın yaş durumu ve tümörün damarlara da sıçramış olması cerrahi girişimi zorlaştıran önemli etkenlerdir.

İlaç Tedavisi: İlaç tedavisi uygulanarak bazı durumlarda karaciğer tümörlerinde azalma gözlemlenebilse de bu tedavi yönteminin etkileri sınırlıdır. Ayrıca ameliyat edilemeyecek durumda olan bölgelerde ışın tedavisi ya da ilaç tedavisi uygulanarak tümörlerin geçici olarak kontrol altına alınması sağlanabilmektedir.

Karaciğer tümörü sonu ölüme varan bir hastalıktır. Ancak yardımcı tedavi yöntemleriyle hastaların daha uzun yaşaması sağlanabilmektedir. Yaşam süresinin oluşmasındaki en büyük etken erken tedavi olduğu için bu hastalıkla ilgili herhangi bir şüphe olduğunda hiç vakit kaybetmeden bir uzmandan yardım almak sağlığınız için en doğru karar olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 29 Kasım 2017