Karaciğer Su Toplaması, Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Su Toplaması, Belirtileri ve Tedavisi için yorumlar kapalı
186 okunma
Karaciğer Su Toplaması, Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer, göğüs kafesinin altında yer alan, kandaki mikropların arındırılmasını ve vücuttan atılmasını sağlayan, vücut üzerinde çok fazla işleve sahip olan, vücudun en büyük ve önemli organıdır. Birçok görevi olması açısından karaciğerde yaşanan herhangi bir sorun, vücutta olumsuz etkiler yaratmaktadır. Vücuttaki konumu ve görevleri itibari ile büyük önem taşıyan karaciğer, çeşitli rahatsızlıklara yakalanabilir. Bu rahatsızlıklar farklı organların yaşadığı sağlık sorunlarından kaynaklanabileceği gibi sadece karaciğerden de kaynaklanabilir.

Örneğin; karaciğer büyümesi genellik ile farklı hastalıklar sonucu oluşur ve farketmesi zordur. Karaciğer 1.5-2 kilo kadar ağırlığa sahiptir. Vücuttaki toksinlerin atılması ve sindirim yolu ile kanın temizlenmesi gibi önemli görevleri bulunur.

Karaciğerin büyük görevlerinden biri de vücuttaki sıvı dengesini sağlamasıdır.  Fakat bazı aksaklıklar sonucu karaciğer işlevlerini yerine getiremez ve karın boşluğunda asidik sıvı birikmesi yaşanır. Bu sıvı karaciğerin görevi olan arındırma işlemini yapamamasından kaynaklıdır. Bunu bir nevi karaciğer yetmezliği olarak adlandırmak da mümkündür. Karaciğerdeki görevin yerine getirilmesini sağlayan hücreler kendini yenileyemez ve ölürler. Bu durum da karaciğer toksinlerden arındırılamaz ve fazladan su tutmaya başlar.

Karaciğer Su Toplaması

 Karaciğeri su toplaması, dolaylı yollar ile oluşan bir hastalıktır. Genellikle kalp ve sindirim sistemi ile alakalı sorunlar oluştuğu zaman reaksiyon olarak meydana gelen bir hastalıktır. Özellikle bir karaciğer hastalığı olan siroz geçiren kişilerde oluşması yüksek ihtimaldir. Alkolün karaciğere verdiği hasar azımsanamayacak kadar büyüktür. Nitekim vücutta alkolden en çok etkilenen organ karaciğerdir. Aşırı alkol tüketimi sonucu karaciğerdeki hücreler işlevselliğini yitirir ve zamanla ölürler. Bu durumda karaciğerde su toplaması sorunu kaçınılmazdır. Alkolün etkileri nedeni ile hücreler kendilerini yenileyemez. Böylelikle sıvı dengesi sağlanamaz ve vücut toksinlerden arındırılamaz.Karaciğer su toplaması ve belirtileri, sıvının belli oranda artması ile anlaşılır. 500 ml. su birikmesi hissedilebilecek etkilere neden olmaz. Karaciğer su toplaması belirtileri ise şöyledir;

  • Karında devamlı şişlik hissi
  • Sürekli hissedilen yorgunluk
  • Karın bölgesinde görülebilir şişlik
  • Nefes kontrolünü sağlayamama ( hissedilen yorgunluğa bağlı olarak)
  • Biriken sıvının miktarına bağlı gelişen bir belirti olan vücut renginde sararma

Karaciğer Su Toplaması Tedavisi

Karaciğerin su topladığının hissedilir derecede rahatsızlık vermesi için 500 ml. den fazla sıvı birikimi olması gerekir. Belirtiler hissedildiği takdirde doktora gidilir ve tomografi sonucu şişkinliğin sebebi anlaşılır. Yapılan kan tahlilleri ile de sıvının miktarı belirlenir. Daha sonra bu birikmeye neyin neden olduğu tespit edilir. Tek başına oluşmayan bir hastalık olan karaciğer su toplanması sorununun nedeni üzerinde durulur ve tedavi bu yönde gerçekleşir. Ardından ilaç kullanılarak biriken suyun idrar yolu ile atılması sağlanır. Bunun için bir takım idrar söktürücüler kullanılır. Karaciğer su toplaması rahatsızlığı ilaç yolu ile tedavi edilebilen bir hastalıktır. Belirtiler hissedildiği gibi doktora başvurmak karaciğerin sağlığı için önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 5 Aralık 2017