Karaciğer Şişmesi, Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Şişmesi, Belirtileri ve Tedavisi için yorumlar kapalı
167 okunma
Karaciğer Şişmesi, Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Şişmesi

Karaciğer, çeşitli sebeplere bağlı olarak fonksiyonlarını yitirdiğinde, bazı hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Karaciğer şişmesi, bu hastalıklardan birisidir. Karaciğer şişmesinin birçok farklı sebebi olabilir. Genelde safra tıkanıklığına bağlı olarak oluşan karaciğer şişmesi, karaciğerde bulunan hücrelerin anormal şekilde büyümesidir. Ayrıca, karaciğer enzim değerlerinin yükselmesi, iltihaplanma  ve karaciğerin hasar görmesi gibi durumlara bağlı olarak da oluşabilir.

Karaciğer şişmesinin belirtileri

Karaciğer şişmesi, arttığı durumlarda, bazı belirtiler gösterir. Bu belirtiler, hastalığın ciddi boyutlara ulaşmaya başladığında ortaya çıkar.

-Cilt renginde sararma: Cildin rengi, birden sarıya doğru dönmeye başlar, kişide gözle görülür bir solgunluk meydana gelir.

-Göz aklarının sararması: Karaciğer şişmesinin sık karşılaşılan belirtileridir. Göz aklarının sararması durumunda, mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

-İdrar renginde değişiklik: Karaciğer hastalığı olduğunun belirtisidir. İdrarın normalinden koyu olarak yapılması, karaciğer şişmesi hastalığına işaret edebilir.

-Kaşıntı: Karaciğer şişmesinin bir yan etkisi olarak, vücudun çeşitli bölgelerinde kaşıntı oluşur. Bu kaşıntı, hastalık tedavi edilmezse ilerler ve yara oluşumuna kadar gidebilir.

Karaciğer şişmesinin nedenleri

Karaciğer şişmesi, çeşitli nedenlere bağlı olarak görülen ciddi bir karaciğer hastalığıdır. En sık karşılaşılan karaciğer şişmesi nedenleri ise, aşağıdaki gibidir:

-Kalp hastalıkları: Kalp krizi ve kalp yetmezliği gibi hayati tehlike taşıyan hastalıklar, karaciğer büyümesinin nedenlerindendir.

-Alkol tüketimi: Tüm karaciğer hastalıklarında payı bulunan alkol tüketimi, karaciğer şişmesinde de etkili bir sebeptir.

-Karaciğer yağlanması: Karaciğer yağlanmasına bağlı olarak, karaciğerde şişme oluşabilir.

-Fazla kilolar: Karaciğerin en büyük düşmanlarından birisi, obezite seviyesinde fazla kilolardır. Karaciğerde yağlanmaya sebep olan fazla kilolar, karaciğer şişmesi ve diğer hastalıkların da sebebidir.

-Karaciğer iltihaplanmaları: Karaciğer şişmesinin nedenleri arasındadır.

-Karaciğer kanseri: Karaciğer şişmesinin tedavisi en zor ve tehlikeli olan sebebidir. Hastalığın evresine göre tedavi edilir.

Karaciğer şişmesi nasıl teşhis edilir?

Karaciğer şişmesi, alanında uzman bir doktorun, elle kontrolü sırasında tespit edilebilir. Ancak, obez hastalarda elle muayenede karaciğer şişmesi teşhis edilemeyebilir. Bu gibi durumlarda, gelişmiş tanı teknikleri kullanılır. Ultrasonagrafi ve MR ile, karaciğer şişmesinin tanısı, basit şekilde koyulur.

Karaciğer şişmesi tedavisi:

  Karaciğer şişmesi,mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır ancak bu hastalık kendi kendine oluşmaz. Bu duruma sebep olan başka bir hastalık vardır. Önce o hastalığın tedavisine başlanmalıdır. Öncelikle, karaciğer şişmesi teşhisi koyulduktan sonra, sebebi olan hastalığın belirlenmesi için, çeşitli tahlil ve tetkikler uygulanır. Sonrasında, uygun teknik belirlenerek tedaviye başlanır.

Karaciğer şişmesine sebep olan herhangi bir durum yoksa bile, mutlaka tedavisinin yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde, şişme devam eder, safra kesesi daha çok tıkanır ve hayati tehlike ortaya çıkar. Eğer karaciğer şişmesi, farklı bir hastalığa bağlı olarak ortaya çıkmışsa da, tedavi kapsamlı olarak yürütülür. Altta yatan hastalığın önem derecesine göre tedavi tekniği uygulanır. Hastanın durumuna göre, açık ameliyat, kapalı ameliyat ve ilaçla tedavi teknikleri, karaciğer şişmesi ve buna sebep olan hastalıkların tedavisinde uygulanan tekniklerdir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Aralık 2017