Karaciğer Sirozu, Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Sirozu, Belirtileri ve Tedavisi için yorumlar kapalı
114 okunma
Karaciğer Sirozu, Belirtileri ve Tedavisi

KKaraciğer Sirozu

araciğer sirozu, geri dönüşü olmayan hasarların olduğu bir hastalıktır. Karaciğer hastalıkları arasında artık uzun dönemde yerini almış üçüncü evre hastalığıdır. Karaciğer yağlanması ve Hepatit hastalıklarından sonra gelir. Vücuttaki toksinleri uzaklaştıran organı karaciğer, kişinin yaşamı boyunca sağlıklı beslenmemesi, alkol alışkanlığı gibi nedenlerden dolayı olumsuz bir etkiye maruz kalır. Kısa dönemde biriken bu hasarlar, gün geçtikçe karaciğeri yorar, hızını yavaşlatır ve dirençsiz kalan karaciğer, uzun dönemde siroz denen hayati riski olan hastalığa teslim olur.

Karaciğer Sirozu Belirtileri

  • Enfeksiyon riski yüksek olan vücut, artık kendini savunamaz hale gelmiştir. Karaciğer de metabolizmadaki toksinleri uzaklaştırmakta zorlanmaktadır. Bu durumda iken vücutta toksik atıklar birikir ve karaciğer, bu atıklardan etkilenmeye başlar.
  • Karın ağrısı, karında su toplanması, komaya varan halsizlik ve kişinin kendinden geçmesi gibi belirtileri vardır. Vücutta, enfeksiyon görülme olasılığı çok yüksektir.
  • Halsizliğe bağlı uyuklama, kaşıntı, kansızlık, bacak ve ayaklarda şişlik kısa dönemde gözlenen belirtilerdir.
  • Kanla karışık kusma, bilinçte bulanıklık, karın boşluğunda su toplanmasına bağlı şişlik, vücutta hassaslaşan cildin kanamaya eğilimli olması, sarılık ve böbrek sorunları, karaciğer sirozu için uzun dönemde ortaya çıkan belirtilerdir. Karaciğer kanserinden önce son basamaktır siroz.

Karaciğer Sirozu Tedavisi

  • Alkolden kaynaklanan sirozun tedavisi yoktur. Bu evrede yapılacak tek şey, alınacak önlemlerle hastalığın şiddetini azaltmak olacaktır. Hastanın, siroza bağlı ağrılarının hafifletilerek rahatlatılması amaçlar arasındadır.
  • Kısa dönemde, ilk evrelerinde tespit edilen siroz için, düzenli karaciğer fonksiyon testlerinin yaptırılması gerekmektedir. Hepatitten siroza geçen karaciğer için, hepatit hastalıklarına ait ilaçlar verilir. Karaciğer sirozunda, ileri evreye ulaşmadan sindirim sisteminde bir rahatsızlık gözlenmez. Dolayısıyla bilinçli beslenme, en başından beri fark edilmeyecek bir siroz riskini ortadan kaldıracaktır.
  • Alkole bağlı sirozda, alkol kesinlikle kullanılmamalıdır. Diğer siroz tiplerinde de alkolün zararı tartışılmazdır. Bu sebeple, sağlıklı bir karaciğer için ilk tehdit alkol olmaktadır. Virüse bağlı gerçekleşen sirozda, yorgun karaciğer için yapılması gereken aşırı aktiviteden kaçınmaktır. Dolaşım sisteminde karaciğer hasarından kaynaklı sorunlar baş gösterir. Olması gereken pıhtılaşma gerçekleşmez. Dolayısıyla temas sporlarından uzak durmak gerekir. Her hangi bir darbe sonucu kanama olması durumunda, pıhtılaşma sorunu ortaya çıkacaktır.
  • Vücuda giren ilaçlara ait bir savunma mekanizması olan karaciğer, sağlıklı döneminde kendini ilaçlardan korumaktaydı. Siroz döneminde gelişi güzel alınan ilaçlar, karaciğere hasar verecektir. Bu döneminde, vücudun metabolizmasını destekleyici vitamin vb. ilaçlar, karaciğere zarar verecektir.

Uzun dönemde, ileri derece olan siroz, karaciğer yetmezliğine neden olacaktır. Karaciğer yetmezliği de bu dönemde karaciğer nakli ihtiyacını doğurur. Karaciğer nakli için kadavra ve canlı verici aracılığı ile siroz evresindeki karaciğer hastadan alınır. Karaciğer nakli için, sıra bekleyen binlerce insan vardır. Bu sırada bekleyip karaciğer nakli için, uygun karaciğerin size ulaşmasını beklemekten, karaciğere iyi bakmak, karaciğer merkezli beslenmek çok daha kolaydır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 23 Kasım 2017