Karaciğer Rahatsızlıkları Nelerdir?

Karaciğer Rahatsızlıkları Nelerdir? için yorumlar kapalı
120 okunma
Karaciğer Rahatsızlıkları Nelerdir?

Karaciğer, sağlıklı bir yaşam için, vücudun ayakta durmasını sağlayan organlardan birisidir. Karaciğerde meydana gelen rahatsızlıklar, çoğu zaman hayati tehlike doğuracak ciddiyettedir.

Karaciğer rahatsızlıkları nelerdir?

Karaciğer yağlanması: En tehlikesiz karaciğer hastalığıdır. Kilolu kişilerde daha çok görülür. Ancak tek sebebi kilolu olmak değildir. Sağlıksız beslenme ve aşırı alkol tüketimi de, karaciğer yağlanmasının temel sebepleridir. Tedavisi kolaydır. Antioksidan, antibiyotik ve insülin destekleyici ilaçların yanında sağlıklı beslenmeyle sonlandırılabilir.

Karaciğer büyümesi: Karaciğer hücrelerinin normalin kat kat üstünde büyümesidir. Büyüme bazen o kadar fazla olur ki, diğer doku ve organlara da zarar verir. Başta ilaç tedavisi olmak üzere, altta yatan sebebe göre tedavi tekniği uygulanır.

Karaciğer iltihaplanması: Önemli bir hastalık olsa da, tedavi edilebilmektedir. İltihap yayılmadan tedavi edilmesi daha avantajlıdır. Grip belirtilerine benzer belirtiler gösteren karaciğer iltihaplanması, antibiyotik ilaçlarla tedavi edilir.

Karaciğer yetmezliği: Bazı hastalıklara ve uzun süreli ilaç kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan karaciğer yetmezliği, tehlikeli karaciğer hastalıklarındandır. Erken dönemlerde belirti vermediği için, ilerlediği evrelerde teşhis edilebilmekte, bu da tedaviyi zorlaştırmaktadır. Tedavisi, genelde karaciğer nakli ile yapılmaktadır.

Enzim yüksekliği: Karaciğerin işleyişinin bozulmasına bağlı olarak enzim değerlerinde yükselme görülmektedir. Değerlerdeki yükselme artarsa, tehlikeli olabilir, bu nedenle kontrol altına alınmalıdır.

Karaciğerde kist: İyi huyu veya kötü huylu olabilirler. İyi huylu olanlar, sağlık için herhangi bir sorun teşkil etmezken, kötü huylu kistler, teşhis edildiği andan itibaren kısa bir süre içinde temizlenmelidir.

Karaciğer kanseri: En tehlikeli karaciğer hastalığıdır. İlk evrelerde teşhis edildiğinde tedavisi kalıcı olarak yapılabilir ancak son evrede teşhis edildiğinde, operasyon uygulansa da yaşam süresi kısadır.

Sağlık için oluşturduğu tehdit oranları değişiklik gösteren birçok karaciğer hastalığı bulunmaktadır. Aslında karaciğer hastalıklarının çoğuna sebep olan neden, yaşam düzenidir. Sağlıksız yiyeceklerin tüketilmesi, içki ve sigaraya düşkünlük, hareketsiz yaşam, az su tüketimi ve doktor kontrollerinin aksatılması, karaciğer hastalıklarına davetiye çıkarmaktadır. Tüm karaciğer hastalıklarının belirtileri birbirine benzemektedir. İlk başta, sıradan belirtiler gösteren bu hastalıklar, ilerlediğinde daha önemli belirtiler gösterir ancak, tedavisi daha zordur. Bu nedenle, en ufak bir belirti bile önemsenmeli, teşhis için bir dahiliye uzmanına görünülmelidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 30 Kasım 2017