Karaciğer Ne İşe Yarar?

Karaciğer Ne İşe Yarar? için yorumlar kapalı
139 okunma
Karaciğer Ne İşe Yarar?

Karaciğer Ne İşe Yarar?

Karaciğer, insan vücudunda, önemli görevleri yerine getiren hayati organlardan birisidir. Karnın sağ tarafında, diyaframın altında bulunan karaciğer, bir insanın yaşaması için, vücudun temel görevlerini yerine getirmektedir. Karaciğer ne işe yarar? dersek, işlevlerinden birisini bile kaybetmesi durumunda, kişinin yaşamının tehlikeye girmesine sebep olacak derecede önemli fonksiyonları bulunan organımızdır diyebiliriz.

Karaciğerin görevleri nelerdir?

-Kanı temizler: En önemli görevlerinden birisidir. Kanı, başta alkol olmak üzere, çeşitli kimyasallardan ve toksinlerden arındırır.

-Safra üretir: Vücuttan yağ ve zararlı maddeleri atmakla görevli olan safra, karaciğer tarafından üretilir. Yağ sindirimi yapabilmek için safrayı salgılar, toksinleri de dışarı atar.

-Kan pıhtılaşmasını düzenler: Karaciğerin kan pıhtılaşmasını düzenlemesi, herhangi bir hastalık veya kaza durumunda iç kanama riskini önler.

-Enerji depolar: Vücut için gerekli enerjiyi, gün boyu kullanmak üzere depolar.

-Bağışıklık sağlar: Kişinin zinde bir vücuda sahip olabilmesi için, bağışıklık sağlar. Karaciğer hastalıklarında, hastanın kendini halsiz ve yorgun hissetmesinin sebebi, fonksiyonları bozulan karaciğerin bağışıklık sağlayamamasıdır.

-Vitamin depolar: Sağlıklı bir vücudun ihtiyacı olan vitamini depolar.

-Protein üretir: Yaşamak için en gerekli vitaminlerden birisi olan protein üretimini ve depolamasını gerçekleştirir.

-Vücut ısısını dengeler

-Şeker depolar

-Hormonların çalışmasını düzenler

-Gıdaları parçalamak: Sindirilmiş gıdaları parçalayıp ayrıştırarak, vücut için gerekli olanları kullanmak ve ilerde kullanmak üzere depolamak, zaralı olanları da, safra yoluyla dışarı atmak.

Kolesterolü dengelemek: Kandaki kolesterol miktarı, karaciğer tarafından kontrol edilir ve dengelenir.

Görüldüğü gibi karaciğer, bir insanın yaşaması için, birçok hayati fonksiyonu yerine getirmektedir. Karaciğer, vücudun en büyük organıdır ve kendini çok hızlı yeniler. Ayrıca, birçok olumsuz etkiye karşı da oldukça dirençlidir. Önemli hasarlar bile alsa, kendini yenileyerek çalışmaya devam edebilir.  Ancak, aynı anda, birçok görevi yerine getiren karaciğerde oluşabilecek bir hastalık, tüm vücut işleyişini olumsuz etkilemektedir. Karaciğer hastalıkları, tedavi edilmediği takdirde ölümcül sonuçlar doğurmaktadır.

Karaciğerin en büyük düşmanı alkol ve sağlıksız beslenmedir. Karaciğerin düzenli çalışabilmesi için, sağlıklı beslenmeye dikkat edilmeli ve alkol alışkanlığından uzak durulmalıdır. Karaciğer hastalıkları erken evrelerde belirti vermediği için, düzenli olarak doktora gidilerek, sağlık kontollerinden geçilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 24 Kasım 2017