Karaciğer Metastazı, Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Metastazı, Belirtileri ve Tedavisi için yorumlar kapalı
77 okunma
Karaciğer Metastazı, Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Metastazı

Vücudun her hangi bir organı üzerinde oluşan kanser hücreleri  ilk evre de yavaş yavaş kendi damarlanmasını oluşturarak  hastanın damar duvarını aşıyor ve diğer organlara ulaşıyor. Özellikle kanlanmanın fazla olduğu organlara ulaşarak bu bölgede büyümeye devam eden kanser hücreleri kanlanma alanının çok fazla olduğu ve hacimsel olarak bir çok organ ile komşu olan karaciğere  ulaşarak karaciğer metastazını meydana getiriyor.

Meme, kalın bağırsak, mide, yemek borusu,  akciğer, pankreas kanseri  kolayca karaciğer metastazını oluşturan kanser türleridir. Karaciğer metastazı karaciğer kanseri ile  benzer belirtilere sahip olsa da  diğer organlarda metaztaz olup olmadığı kontrol edildikten sonra karaciğer incelemesi ve tahliller yapıldıktan sonra anlaşılabilir. Karaciğer fonksiyonlarına bakıldıktan sonra  anlaşılan karaciğer metastazı görüntüleme yöntemleri kullanılarak da teşhis edilebilir. USG, BT, MR gibi görüntüleme yöntemleri kullanılarak karaciğer metastazı olup olmadığı kesin bir şekilde teşhis edilebilir.

Karaciğer Metastazı Belirtileri

Karaciğere sıçrayan kanser hücreleri karaciğer metastazı meydana getirdikten sonra karaciğer işleyişini etkiler ve farklı belirtilerin ortaya çıkmasına neden olur. Bu belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz:

1 ) Karaciğerde oluşan kanser hücreleri kan damarlarına sirayet ederek karaciğerde salgılanan hormonların salgılanmasında düzensizlik meydana getirir. Bu durumda Kişide mide bulantısı ve iştahsızlık görülür. Bu belirtiler en sık görülen belirtiler arasındadır.

2 ) Karaciğerin yapısında meydana gelen mutasyon nedeniyle vücut her hastalıkta olduğu gibi vücut ısısını yükselterek size işaret verir. Karaciğer metastazında da kişide yüksek ateş görülmesi en sık görülen belirtiler arasındadır.

3 ) Kişinin karaciğerinde ağrılar oluşması ve karaciğer metastazı oluşmasına bağlı olarak  bulantı görülmesi belirtiler arasında yer alır.

4 ) Aşırı terleme ve aşırı kilo kaydı da karaciğer metaztası belirtileri arasında yer alır.

5 ) Karaciğer fonksiyonlarında bir düzensizlik oluşması durumunda sarılık görülmesi en olası belirtiler arasındadır.

6 ) Karciğer metastazına bağlı olarak karaciğer damarlarının tıkanması karaciğerin beslenememesine neden olur. Bu durumda karaciğer büyüyerek hem işaret verir hem de işlevini yerine getirmek için genişleyerek hacminin 2 katına kadar büyür.

Karaciğer Metastazı Tedavi Yöntemleri

Karaciğerde meydana gelen metastaz için tercih edilen tedavi yöntemleri sistematik tedaviler, cerrahi tedaviler, radyoterapi  tedavi yöntemi yer alır. Bu tedavi yöntemleri  doğru evrelerde uygulandığında kişilerde iyileşme oranı oldukça yüksek olmaktadır.

Sistematik tedaviler;  kemoterapi,  hedefe yönelik ışın tedavisi yöntemleridir.  Bu tedaviler ile hastanın iyileşme oranı oldukça yüksektir. Bu tedavilerin yanında doktorların vermiş olduğu ilaçları da kullanmak gereklidir.

Cerrahi tedaviler; Karaciğer metastazı için önerilen tedavi yöntemlerinden biri de cerrahi tedavi yöntemidir. Bu yöntem  radyo frekans ablasyon tedavisi, transarteriyel  kemoembolizasyon tedavisi, radyoembolizasyon tedavisi gibi yöntemleri içeren bir tedavi yöntemidir.

Radyoterapi tedavi yöntemi: Radyoterapi tedavi yönteminde karaciğer üzerinde yeri tespit edilen kanser hücrelerine spesifik olarak ışın tedavisi uygulanarak iyileşme sağlanıyor. Bu tedavi yöntemi 1. Ve 2. evre de  olan metastazlarda çok yüksek başarı oranı sağlıyor.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 23 Kasım 2017