Karaciğer Kisti, Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Kisti, Belirtileri ve Tedavisi için yorumlar kapalı
120 okunma
Karaciğer Kisti, Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Kisti

Karaciğer kisti, farklı sebeplere bağlı olarak oluşabilen ve çeşitleri bulunan bir hastalıktır.

En sık rastlanan karaciğer kisti türü, parazite bağlı olarak oluşmayan, içi sıvı dolu küçük keseciklerdir. Ancak, bir de parazitlerin sebep olduğu kist vardır ki, diğer türe göre daha ciddidir. Parazitlerin sebep olduğu kistler, insanlara hayvanlardan bulaşan kistlerdir. Halk arasında ”köpek kisti” olarak bilinen bu kist türü, vücudun her bölgesinde görülebilse de, en çok karaciğerde oluşur. İnsanlara köpeklerin dışkısından bulaşan kist, sebze-meyve ve yeşillik türü yiyeceklerin iyi yıkanmaması durumunda da bulaşabilir. Bir başka kist türü de, tedavisi en zor olan kötü huylu tümörlerdir.

Karaciğer kistinin belirtileri nelerdir?

-Eğer kist küçükse, uzun yıllar kendini hissettirmez. Büyüyüp yayıldıkça, çeşitli belirtiler göstermeye başlar. Üstelik kist bir tane de olabilir, sayılamayacak kadar çok da olabilir.

-Oluştuktan sonra büyümeye başlayan kistler, zamanla karaciğerin bulunduğu karnın sağ üst tarafında ağrıya sebep olur.

-Mide bulantısı ve kusma, kistin büyümeye devam ettiği dönemlerde görülen belirtilerdendir.

-Bazen kist olan bölgede kaşıntı da olabilir.

-Hastanın vücudunda deri döküntüleri oluşabilir.

-Büyüyüp safra yolları ve çevre dokulara baskı yapmaya başladığında sarılığa sebep olabilir.

-Halsizlik: Kistlerin karaciğer fonksiyonlarını bozması, kişide halsizliğe de sebep olur.

-Ateş: Kistlerin çevre dokulara doğru yayılması, ateş ve çeşitli enfeksiyonel belirtilerle kendini gösterebilir.

-Kilo kaybı: Büyüyen kistler, karında şişkinliğe ve sürekli tokluk hissine bağlı olarak kişide kısa süre içinde gözle görülür kilo kaybına sebep olur.

Karaciğer kistinin nedenleri nelerdir?

Karaciğer kisti, parazitlere bağlı olarak oluşmayan iyi huylu kistse, sebebi hakkında henüz bir bilimsel açıklama bulunmamaktadır. Bu kistlerin doğuştan veya genetik olduğu düşünülmektedir.

Parazitlerin sebep olduğu kistin nedeni ise, köpek ve kurt olmak üzere etçil hayvanlarda bulunan bir parazit türüdür. Bu hayvanların incebağırsaklarına yerleşen parazit çoğalır ve dışkıyla dışarı atılır. Dışkıyla atılan paraziti otçul hayvanlar otlarken alır ve bu seferde onların bağırsaklarına yerleşir. Hastalık yayan bu parazitler, hayvanların etinden ve yiyeceklerin iyi yıkanmadan tüketilmesinden insanlara geçebilir. Diğer kötü huylu tümörler ise, karaciğer hastalıklarına sebep olan, sağlıksız beslenme, hareketsiz yaşam ve genetik faktörlere bağlı olarak oluşur.

Karaciğer kisti tedavisi nasıl yapılır?

Karaciğer kistinin tedavisi için, öncelikle gelişmiş tanı yöntemleriyle teşhis koyulur. Tomografi, MR veya ultrason ile tespiti yapılan karaciğer kistine kan tahlilleriyle son tanı koyulur ve tedaviye başlanır.

Kistin tedavisi genellikle ameliyat şeklinde yapılmaktadır. Kistler tanısı koyulduğu andan itibaren en kısa sürede cerrahi operasyon ile alınmalıdır. Aksi takdirde büyüyüp yayılan kistler, daha farklı hastalıklara yol açabilmektedir. Ameliyat seçenekleri ise farklıdır. Açık ameliyat, radyoskopi ve laparoskopi, karaciğer kisti için uygulanan cerrahi operasyon seçenekleridir. Uygulanacak operasyon, kistin türüne, gelişmişliğine ve kişinin sağlık durumuna göre belirlenmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 24 Kasım 2017