Karaciğer Kisti Nedir?

Karaciğer Kisti Nedir? için yorumlar kapalı
125 okunma
Karaciğer Kisti Nedir?

Karaciğer Kisti Nedir?

Karaciğerde kist üç farklı yolla oluşmaktadır. Bunlardan birincisi, içi su dolu kesecikler şeklinde olan kistlerdir. İkincisi ekinokokus adı verilen bir asalak türünün oluşturduğu kistlerdir. Bu asalak vücudun her tarafında kist oluşturmakla beraber en sık görüldüğü yer karaciğerdir. Üçüncü ve son guruptaki kistler ise iyi ve kötü huylu tümörlerdir.

Kist Oluşum Nedenleri

Karaciğerde parazit kaynaklı olmayan kistlerin oluşum nedeni henüz bilinmemektedir. Bu kistlerin genellikle doğuştan olduğu düşünülmektedir. Ekinokokus adı verilen parazitten kaynaklı olan kistler vardır. Bu parazit genellikle köpek ve kurt gibi hayvanları konak olarak kullanmaktadırlar. Köpek ve kurdun bağırsağına yerleşen bu parazit orada çoğalarak yumurtalarını bağırsağa bırakır ve dışkı yoluyla bu yumurtalar dışarı atılır.

Keçi, koyun gibi ot obur hayvanlar tarafından ağız yoluyla alınan bu parazitler hayvanın bağırsağına yerleşerek buradan kana karışır ve kan yolu ile vücudun çeşitli bölgelerine yayılır ve hayvanın vücudunda kist oluşturur. Bu hayvanların sakatatını yiyen kurt ve köpek gibi hayvanlar tekrar paraziti alır ve bu döngü böylece devam eder. Buna bir şekilde insan da dahil olursa bu hastalıktan etkilenir ve parazit genellikle insanda karaciğere yerleşir. Tümör yapılı kistler ise, beslenme alışkanlıkları ve çeşitli sosyolojik durumlara bağlı olarak gelişmektedir.

Karaciğerde Kist Belirtileri

Karaciğer kisti genellikle kendini belli etmez ve belli bir büyüklüğe geldiği zaman çevre dokulara baskı uygulayarak hissedilmeye başlarlar. Basit kistler genellikle karında ağrı ve tokluk hissi verir ve nadiren de olsa safra yolunu kapatarak sarılığa sebep olur. Parazit kaynaklı kistler belirli boyuta ulaştığında elle fark edilir ve karında ağrı ve şişkinlik yapar. Safra yolunu kapatırsa sarılık, karın boşluğuna açılırsa şok oluşur. Tümör şeklinde olan kistler ise, karında şişlik ve ağrı yapar. Nadiren de olsa sarılığa sebep olur.

Karaciğerde Kist Tedavisi

Karaciğer kistleri genellikle cerrahi müdahale ile alınmaktadır. Kistin erken fark edilmesi ve en kısa zamanda alınması hayati olarak önemlidir. Kistler genellikle, tomografi, ultrason, MR gibi görüntüleme cihazları ile teşhis edilmektedir. Kistin yapısına göre kapalı ya da açık olarak cerrahi müdahale yapılmaktadır. Parazit kaynaklı kistlerde ameliyattan önce çeşitli koruyucu ilaç tedavileri uygulanmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 17 Kasım 2017