Karaciğer Kisti Ameliyatı, Riskleri ve Sonrası

Karaciğer Kisti Ameliyatı, Riskleri ve Sonrası için yorumlar kapalı
211 okunma
Karaciğer Kisti Ameliyatı, Riskleri ve Sonrası

Karaciğer kisti, karaciğerde içi sıvı dolu keseciklerin oluşması şeklinde adlandırılan bir karaciğer hastalığıdır. Önem derecesi, türüne göre değişmektedir. Çoğu zaman belirti göstermeyen karaciğer kisti, ultrason veya MR çekimlerinde tesadüfen teşhis edilmektedir.

 Karaciğer kistlerinin önem derecesi

Karaciğer kistleri, genelde iyi huylu olsa da, zaman zaman kötü huylu da olabilir ve zamanında müdahale edilmesi gerekir. Karaciğer kisti için uygulanan tedavi şekli genelde cerrahi operasyondur. Ameliyat tekniği ile, kistlerin olduğu bölge temizlenir ve hastalığın yayılması önlenir.

Karaciğer kisti ameliyatı

Parazitlerin oluşturduğu bir hastalık olarak bilinen karaciğer kisti, yayılıp hayati tehlike doğurmadaan tedavi edilmelidir. İlaç ile tedavisi pek mümkün değildir. Ameliyatla alınmaları gerekir. Ameliyat tekniği de, hastalığın tedavisi için kesin çözüm olmayabilir. İlerleyen dönemlerde hastalık tekrarlayabilir. Bu nedenle, ameliyat süreci ve sonrası, uzun bir dönemi kapsamaktadır.

Hayvanlardan insana bulaşan bir hastalık olan karaciğer kisti, halk arasında ”köpek kisti” diye bilinmektedir. Küçük ve iyi huylu kistler, çoğu zaman tedavi gerektirmemektedir. Ancak, sayılamayacak kadar çok ve yayılmış olan kötü huylu kistlerin varlığı durumunda, zaman kaybetmeden cerrahi teknik uygulanmalıdır.

Günümüzde tedavi tekniklerinin gelişmesine bağlı olarak, cerrahi müdahale farklı şekillerde yapılabilmektedir. En sık kullanılan ve doktorlar tarafından öncelikli olarak uygulanan teknik, açık ameliyat tekniğidir. Bu teknikle, kistler, tek tek temizlenerek bölge hastalıktan arındırılır. Kistler çıkarıldığı için de, hastalığın ileride tekrarlama olasılığı çok düşüktür. Karaciğer ameliyatı için bir diğer teknik de, laparoskopi tekniğidir. Bu teknikle, kistler dondurulur ve yayılması önlenir. Açık ameliyat uygulanamayan hastalar için tercih edilen bir yöntemdir. Ancak, hastalığın ilerde tekrarlaması kuvvetle muhtemeldir.

Radyoterapi tekniği, yani ışınlarla kistleri yakarak yok etme tekniği, karaciğer kistinin tedavisi için uygulanan kapalı ameliyat tekniklerinden birisidir. Cerrahi tekniklerin herhangi bir hayati riski bulunmamaktadır.

Karaciğer kisti ameliyatı ne şekilde yapılırsa yapılsın, sonrasında hastayı zorlu bir süreç beklemektedir. Hastalığın nüksetme tehlikesine karşı çok dikkatli davranılmalı, enfeksiyon kapmamaya özen gösterilmelidir. Doktor kontrolleri ihmal edilmemeli ve verilen ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Karaciğer kisti ameliyatı sonrası yaşam, ameliyattan daha risklidir ve titizlik isteyen bir süreçtir. K

araciğer kisti ameliyatı sonrası, kişi, günlük aktivitelerine dikkat etmelidir. Aşırı hareketten kaçınmalı, yatağa bağlı kalmanın sakıncalarından dolayı da çok hareketsiz kalmamalıdır. Beslenme düzeni de, iyileşme aşamasında önem taşımaktadır. Beslenmede, karaciğeri yormayan yiyecekler tercih edilmeli ve bol sıvı tüketilmelidir. En önemlisi, doktor kontrollerine mutlaka zamanında gidilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 8 Ocak 2018