Karaciğer Kaşıntı, Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Kaşıntı, Belirtileri ve Tedavisi için yorumlar kapalı
687 okunma
Karaciğer Kaşıntı, Belirtileri ve Tedavisi

Kaşıntı, karaciğer hastalığının belirtisi olarak ortaya çıkabilen bir sağlık sorunudur. Vücudun en büyük ve en önemli işleve sahip organlarından birisi olan karaciğerde meydana gelebilecek bir hastalık, kaşıntıya sebep olabilmektedir.

Kaşıntıya sebep olabilecek karaciğer hastalıkları;

-Karaciğer büyümesi

-Karaciğer yağlanması

-Karaciğer iltihaplanması

-Karaciğer yetmezliği ve

-Karaciğer kanseridir.

Sağlık açısından ciddi tehlike oluşturan bu karaciğer hastalıklarından herhangi birisi, vücudun çeşitli bölgelerinde kaşıntıya sebep olabilecek yapıdadır. Bu kaşıntılar, hastanın günlük yaşamını olumsuz etkileyecek dercede olabilmekte, hatta bazen şiddetinden dolayı kaşıntı olan bölgelerde yaralar oluşmaktadır. Özellikle karaciğer büyümesinin sebep olduğu kaşıntının doğru teşhisi için mutlaka bir dahiliye doktoruna görünülmelidir. Kaşıntının nedeninin karaciğerden gelip gelmediğini anlamak için belirtilerine dikkat etmek gerekmektedir.

Karaciğer kaşıntısı belirtileri

 -Vücudun herhangi bir yerinde yanma ve batma hissi

 -Vücudun çeşitli bölgelerinde böcek geziniyormuş hissi veren kaşınma türü

-Kaşıntının giderek şiddetlenmesi ve kaşınılan bölgede yaralar oluşması, kaşıntının karaciğerden geldiğinin açık kanıtıdır.

Karaciğer kaşıntısının tedavisi

Kaşıntının karaciğerden gelip gelmediğinin belirlenmesi için öncelikle, ayrıntılı bir muayene ve tahliller yapılır. Tedavisinin yapılabilmesi için önce sebebinin belirlenmesi gerekmektedir. Kaşıntıya sebep olan hastalığın tedavisine başlandığında, kaşıntı da giderilecektir. Kaşınmanın rahatsız edici etkisinden ve oluşturduğu yaralardan dolayı, doktorlar genelde krem tedavisi uygulamaktadır. Ancak, hastalığın tedavisi de şarttır. Karaciğer hastalıkları, tedavi edilmediğinde kaşıntıdan öte yaşamı tehdit edecek boyutta hastalıklardır.

Kaşıntının şiddeti, karaciğer hastalığının ilerlemişliğine göre değişmektedir. Hastalık ne kadar ilerlerse kaşıntı da o kadar yayılmakta ve artmaktadır. Kaşıntı, farklı birçok sebebi olduğu için, önemli boyuta gelene kadar önemsenmemektedir. Aslında, günlük hayatta alerji başta olmak üzere çeşitli etkenlere bağlı olarak oluşan kaşıntıları öenmsememek normaldir. Kaşıntının şiddeti artıkça ve yayıldıkça, karaciğer hastalıklarından kaynaklanma olasılığı artmaktadır. Karaciğerden kaynaklanan kaşıntılar, acil müdahale gerektiren kaşıntılardır. Hastanın rahatlatılması için, kaşıntılar için öncelikle harici tedavi uygulanır. Özel içerikli kremlerle yapılan harici karaciğer kaşıntı tedavisinin yanısıra, kaşıntıya sebep olan hastalığın tedavisine de bir an önce başlanmalıdır.

Kaşıntı, hayati tehlikeye sahip karaciğer hastalıklarından kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle, acil müdahale gerektiren bir durumdur. Karaciğer hastalıkları kaynaklı kaşıntılar daha çok, şiddeti gittikçe artan ve vücudun çeşitli bölgelerine yayılan nitelikte kaşıntılardır. Tedavi için krem tedavisi yeterli değildir. Krem tedavisi, sadece kaşıntının kişiye verdiği rahatsızlığın giderilmesi içni uygulanan tedavi şeklidir. Onun haricinde, kaşıntıya sebep olan hastalığın, gereken koşullarda ve uygun tekniklerle tedavisine bir an önce başlanmalıdır. Kaşıntının şiddetinin hastalığın ilerlemişliği ile doğru orantılı olduğu unutulmamalıdır ve normalden fazla süren kaşınmalarda acilen doktora gidilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 17 Ocak 2018