Karaciğer Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer Kanserinin Belirtileri Nelerdir? için yorumlar kapalı
134 okunma
Karaciğer Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer Kanserinin Belirtileri

Karaciğerde kötü huylu kitlelerin gözükmesi ile ortaya çıkan bir kanser türüdür. Karaciğer kanseri diğer kanserlere oran ile daha az rastlanılan bir hastalık türdür. Genel olarak Güneydoğu Asya ve Güney Afrika da sık gözlemlenir. Bunun başlıca nedeni ise hepatit B enfeksiyonudur.

Karaciğer kanserinin nedenleri tam olarak tespit edilemese de bazı kişilerde risk olarak bulunmaktadır. Özellikle Hepatit B-C virüsü ile sarılık geçirenlerde karaciğer kanseri riski vardır. Bu virüsler kan yolu ile veya cinsel yollardan bulaşabilir. Bu hastalıklar haricinde siroz geçiren hastaların istatiksel olarak yüzde beşinde karaciğer kanseri olma ihtimali vardır.

Bazı mantar çeşitlerinden zehirlenme olayları sonucunda da karaciğer kanseri oluştuğu gözlemlenmiştir. Erkek de genellikle 60 yaşına geçtikten sonra eğer ailelerinde karaciğer kanseri olan birey var ise erkek birey de görülme riski vardır. Yani genetik mirastan aktarılma ihtimali vardır.

Karaciğer kanseri belirtileri ise şu şekildedir: Karında şişlik oluşumu, ciltte sararmalar, karının sağ üst kısmından başlayarak sırta doğru uzanan ağrılar, ani gözlemlenen kilo kayıplar, sürekli devam eden iştahsızlık, ateş, özellikle geceleri nükseden aşırı terleme gibi durumlar karaciğer kanseri belirtilerindendir.

İştahsızlık en dikkat çeken belirtiler arasındadır. Hasta az yemesine rağmen yemek ardından şişlik hissetmesi belirtilerdendir. Direk olarak karaciğer kanseri belirtisi olmasa da dikkat edilmesi gerekir. Karaciğerde oluşan diğer hastalıklar gibi erken dönemlerde herhangi bir belirtiye rastlanması oldukça zordur. Bu söylediğimiz belirtiler direk olarak karaciğer kanseri için ayırıcı olacak belirtiler olmayabilir. Bunların nedeni enfeksiyon ve diğer hastalıklardan da kaynaklanabilir. Tam teşhis için uzman doktor tarafından muayene şarttır. Dünya da her yıl beş yüz bin ile bir milyon kişi aralığında insan karaciğer kanserine yakalanmaktadır.

Karaciğer kanseri tedavisi mümkündür. Başlıca tedaviler kemoterapi ve ilaç tedavileridir. Son yıllarda geliştirilen mikro küre uygulaması ile de başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Karaciğer kanseri belirtileri nelerdir sorusuna cevap aranırken yukarı da saydığımız belli başlı belirtiler aranmalı eğer tespiti halinde doktora gidilmesi gerekir. Bir veya birkaç belirtinin görülmesi şüphe için yeterlidir. Erken teşhis çok önemlidir. Genellikle bu hastalığa yakalanan kişiler farklı şikayetler ile doktora gitmesi ardından ortaya çıkmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 21 Kasım 2017