Karaciğer Kanserinde Beslenme Şekilleri Nelerdir?

Karaciğer Kanserinde Beslenme Şekilleri Nelerdir? için yorumlar kapalı
121 okunma
Karaciğer Kanserinde Beslenme Şekilleri Nelerdir?

Karaciğer Kanserinde Beslenme

Karaciğer kanserleri, karaciğerin kendi dokusundan kaynaklanan ve kötü huylu olan tümörlerdir, diğer kanser türlerine göre daha az karşımıza çıkan bir kanser türüdür. Tanısı konmuş olan her 100 kanserden 1 tanesinin karaciğer kanseri olması da görülme sıklığını ortaya koyar.

Karaciğer kanseri olan hastalar, diğer tüm kanserli hastalarda olduğu gibi beslenmelerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Kanser ile beslenme birbiriyle çok yakından ilgilidir. Çoğunlukla kanser hastalarında ani kilo kaybı görülmektedir. Bunun yanında kanser hastalarının günlük enerji alım miktarlarıyla aldıkları protein miktarları normalin altında seyretmektedir. Bu yaşanan vücut ağırlığındaki kayıp ise yağ, su, vücut kütlesi, azot ve potasyumu yansıtmaktadır.

Öncelikle, burada unutulmaması gereken  sağlıklı beslenmenin yeterli ve dengeli beslenmeyle olduğudur. Hastalanmadan beslenmemizi  düzenli bir hale getirirsek hastalığa yakalanma riskimiz de büyük oranda azalmış olur. Vücudumuzdaki hücrelerin  düzenli ve dengeli bir şekilde çalışması için  proteinleri, karbonhidratları, yağları, vitaminleri, mineralleri yeterli miktarda almalıdır.

Kanserli hastaların yaklaşık olarak yarısında tat alma duyusu farklılaşmaktadır  ve bu hastaların yaklaşık yüzde kırkı herhangi bir besin maddesinden kesinlikle uzak durmaktadır. Bu konunun üzerine gidildiğinde kanser hastalarının proteini  yüksek yiyecekleri sevmedikleri, bunun yerine  yumurta ve peynir yedikleri ortaya çıkmıştır. Bunun yanında, kanser hastalarının  kalori miktarı yüksek olan yiyecekleri sevdikleri de görülmüştür.

Hastalarda kemoterapi veya diğer tedavi yöntemleri esnasında, çoğunlukla kansızlık oluşmaktadır. Dolayısıyla balık ve tavuk bu süreçte ne kadar faydalı olursa olsun eğer kırmızı etten demir alınmaz  vücut demiri kullanmaz ise kansızlık oluşmaya devam eder. Hastanın,vücudunu güçlendirebilmesi için proteine, vücudunun kan değerlerinin yükselebilmesi için de demire ihtiyaç duyulmaktadır. Demirin de sadece kırmızı et yiyerek alınması bazı hastalarda sıkıntı yaratabilir. Bunun için, eğer hasta et yemek istemiyorsa, o zaman hastanın alternatif protein tüketmesi sağlanmalıdır

Bir de karaciğer kanserlerinin tedavisinde kullanılan vitamin ve minerallere bakalım:

  • A Vitamini: A vitamini, birçok kanser türünün önlenmesi ve tedavi edilmesi amacı ile kullanılan, diyetlerde de kullanılması önerilen bir vitamindir.
  • C Vitamini: C vitamini, kanser hastalarının kemiklerinde var olan ağrılarını azaltmak amacı ile kullanılan bir vitamindir.
  • Folik Asit: Tümör oluşan dokularda normalden fazla büyüme olmaktadır.Folik asit kullanımının da bu büyümeyi geciktirebileceği düşünülmektedir.
  • B12 vitamini: Tümörün üzerinde folat yetersizliğinin yapmış olduğu etkiye benzer etkisi vardır.
  • Tiamin: Tüm kanser hastalarında tiamin yetersizliği bulunmaktadır ve bu durum da sitotoksik ilaçlarla daha da fazla artış göstermektedir. Bazı ilaçlarlın yanında tiaminin verilmesi de hastanın tedaviye daha hızlı yanıt verebilmesini sağlamaktadır. Bununla beraber hastalar kendilerini da daha da iyi hissetmektedirler.
  • Mineraller: Vitaminlerde olduğu gibi minerallerin de kanser tedavilerinde kullanılıp kullanılmaması konusundaki fikir ayrılıkları hala devam etmektedir.Bazı mineraller tümör gelişimini yavaşlatıp ve olumlu etki yapmaktayken çinko gibi bazı mineraller de, tümörün büyümesini hızlandırmaktadır.

Sadece karaciğer kanseri olan hastalar için hazırlanmış bir yazı gibi gözüküp aslında dengeli beslenmenin önemine de dikkat çekmek istedik. Umarım herkese faydamız dokunabilmiştir.”Sağlıcakla” kalın.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 29 Kasım 2017