Karaciğer Kanseri Evreleri Nelerdir?

Karaciğer Kanseri Evreleri Nelerdir? için yorumlar kapalı
144 okunma
Karaciğer Kanseri Evreleri Nelerdir?

Karaciğer Kanseri Evreleri

Karaciğer kanserinin başlangıcı hepatosit isimli hastalıklı hücrelerle olmaktadır. Bu hücreler sürekli çoğalmaya ve yayılmaya başlayarak karaciğer kanseri evrelerinin ilerlemesine sebep olmaktadır. Karaciğer kanseri sessiz ilerleyen bir kanser türüdür. Başta belirti vermezken kanser evreleri ileri düzeye ulaştığı zaman belirti göstermeye başlamaktadır. Hastalığın erken teşhisi tedavi için ciddi öneme sahiptir. Bu sebeple herhangi bir belirti görmeseniz bile her 5 yılda bir genel check-up yaptırarak karaciğerinize baktırmalısınız.

Şimdi isterseniz evrelerin neler olduğuna alt başlıklar halinde değinelim;

Evre 1

Kanserli tümör hücresinin ilk oluştuğu evredir. Bu evrede tümör halen lenf bezlerine ulaşmamıştır. Tomografi çekildiği zaman damarlarda da herhangi bir yayılım göstermediği tespit edilir.

Evre 2

Bu evrede tümörlü hücre sayısı artış göstermiştir ama halen lenflere ve diğer karaciğer kısımlarına ulaşmamıştır. Kanser hücreleri bu evrede sadece damarlara yayılmıştır.

Evre 3A

Bu evrede de kanser hücreleri halen lenf bezlerine sıçramamış olsa da bayağı çoğalmışlardır. Kanserli hücreler bu evrede küçüklü büyüklü farklı boyutlarda olsa da tümörlerden birinin 5cm’den büyük olması evre 3A teşhisi koyulması için yeterlidir.

Evre 3B

Bu aşamada kanserli hücreler hepatik ve portal damar denilen ana damarlarlara yapışmış bir şekilde görülmektedir. Lenf bezleri ve diğer bölgeler ise halen temiz görünmektedir.

Evre 3C

Bu aşamada kanser hücreleri ana damarlarla beraber karaciğerin üst dokusuna yayılmaya başlamıştır.

Evre 4A

Bu evre kanserli tümör hücrelerinin ilk defa lenf bezlerine sıçradığı evredir. Lenf bezleriyle beraber karaciğer dokusuna ve çevre organlara da tümörler yayılmıştır. Evre 4A’da tümörlerin sayıları çok sayıda boyutları ise küçüklü, büyüklü karışık durumdadır.

Evre 4B

Bu evre karaciğer kanserinin en son evresidir. Kanser lenf bezlerine, damarlara ve çevre organlara yayılmıştır. Bu evrede tedavilerin sonuç verme olasılığı çok düşüktür fakat cerrahi veya cerrahi olmayan yöntemlerle tedavi sürecine başlanır.

Karaciğer Kanseri Evrelerine Göre Tedavi Nasıl Planlanır?

Hastanın tedavi planı yapılırken kanser evresinin belirlenmesi ciddi öneme sahiptir. Evre belirlenerek karaciğerin zarar gören kısımları, hayati tehlike düzeyi tespit edilmeye çalışılarak tedavi süreci başlar. Tedavi yöntemleri ise cerrahi tedavi, kemoterapi, radyoterapi ve hedefe yönelik tedavi olarak uygulanmaktadır. Tedavi yöntemi hastanın genel sağlık durumu, tümörün düzeyi vb. etkenlere göre değişkenlik göstermektedir. Tedavi yöntemlerinin biri veya birkaçı aynı anda uygulanabilmektedir.

Karaciğer kanseri tedavisinde yukarıdaki yöntemlerin dışında zarar gören diğer organlara yönelik ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Hastalığın tedavi sürecinde hastaya diyet listesi hazırlanmakta ve o listeye uygun şekilde beslenerek karaciğerine yük binmesi engellenmeye çalışılmaktadır. Tuz tüketimi kısıtlanmakta, alkol tüketimi sıfırlanmaktadır. Karaciğer kanseri tedavi edilemeyecek bir düzeydeyse organ nakli zorunlu bir durumdur. Organ nakli tüm karaciğer evrelerinde hastalıktan kurtulmak için kesin çözüm yoludur. Karaciğer nakli gelişmiş tıp dünyası sayesinde bugün %70-80 oranında başarı sağlamaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 30 Kasım 2017