Karaciğer İltihabı, Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer İltihabı, Belirtileri ve Tedavisi için yorumlar kapalı
515 okunma
Karaciğer İltihabı, Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer iltihaplanması, zamanında müdahale edilip tedavisine başlanmadığında, ileride karaciğerin fonksiyonlarını kaybetmesine sebep olacak kadar tehlikeli bir hastalıktır.

   Karaciğer iltihaplanması nedir?

Karaciğer iltihaplanması, dengesiz ve sağlıksız beslenme, sigara ve alkol alışkanlığı, hazır ve dondurulmuş gıdalarla hormonlu besinlerin çokça tüketilmesine bağlı olarak, bakteri ve bazı virüslerin yol açtığı sağlık sorunudur.

   Karaciğer iltihaplanmasının belirtileri

-Karında şişlik: Karaciğerin görevini yerine getirememesine bağlı olarak, şişkinlik ve hazımsızlık, karaciğer iltihaplanmasının sık rastlanan belirtileridir.

Ağrı: Karaciğerin bulunduğu bölgede şiddetli ağrı hissedilmesi, karaciğer iltihaplanmasının yaygın belirtilerindendir.

-Ağızda acı ve kötü bir tat oluşması: Ağızda kötü bir tat ve koku oluşması, karaciğer iltihabının sebep olduğu durumlardır.

-Cildin soluklaşması: Cilt renginin ve göz aklarının gözle görülür şekilde sararması, karaciğer iltihabının belirtisi olabilmektedir.

-Normal grip belirtileri: İltihaplanma oluştuğu dönemlerde, iştahsızlık, mide bulantısı, zaman zaman kusma, eklem ağrıları, halsizlik ve öksürük gibi belirtiler de, karaciğer iltihaplanmasının varlığına işaret eden belirtiler olabilir.

   Karaciğer iltihabının nedenleri

-Virüs, bakteri ve çeşitli parazitler

-Sürekli kullanılan bazı ilaçlar

-Alkol

-Karaciğer yetmezliği

-Sarılık gibi sebepler, karaciğer iltihaplanması yapan sebeplerdir .

    Karaciğer iltihaplanmasının tedavisi

Karaciğer iltihaplanması, tedavi edilebilir nitelikte bir hastalıktır. Ancak, iltihaplanmanın yayılıp, karaciğerin fonksiyonunu kaybetmesine sebep olmadan önlenmesi gerekmektedir. karaciğer iltihaplanması, ultrasonla teşhis edilen bir durumdur. Teşhis için doktor, karın MR’ı da isteyebilir. Bu tanı yöntemleri kullanılarak teşhis edilen karaciğer iltihaplanması, gelişmiş tedavi teknikleri ile rahatlıkla tedavi edilebilir.

    Karaciğer iltihabının tedavisi için evde uygulanacak basit yöntemler

Karaciğer tedavisi, günümüzdeki tıbbi gelişmelere bağlı oalrak kolayca tedavi edilse de, kişinin bazı günlük aktivitelerini düzene sokmasıyla da desteklenmelidir. Tıbbi tedavisi antibiyotik ilaçlarla yapılan karaciğer iltihaplanması için hastanın evde dikkat etmesi gereken noktalar şunlardır:

   – Beslenmede lifli gıdalara ağırlık verilmelidir. Sebze ağırılıklı beslenme düzeni tercih edilmelidir. Yağlı, baharatlı ve asitli  gıdalarla kimyasal maddelerden uzak durulmalıdır.

   -Alkol alışkanlığı varsa bir an önce bırakılmalıdır. Çünkü alkol, karaciğer hastalıklarının temel sebebidir. 

   -Antioksidan deposu olan yeşilçay, günde 1-2 fincan olmak üzere kararında tüketilmelidir.

   -Düzenli aralıklarla günlük fiziksel aktiviteler yapılmalıdır. 

   -Evde sıkılmış meyve suları bol bol tüketilmelidir.

   -Başta su olmak üzere, günlük sıvı alım miktarı arttırılmalıdır. 

Karaciğer iltihaplanması, farklı sebeplere bağlı olarak oluşabilen bir durumdur. Tedavisi de yine sebebi belirlendikten sonra yapılmaktadır. İltihaplanmaya sebep olan etken, tedavinin şeklini de belirlemektedir. Eğer iltihaplanma, karaciğer yetmezliği veya yağlanması gibi önemli sebeplerden oluşuyorsa, tedavi daha dikkatli ve kapsamlı yapılmaktadır. Diğer sebeplere bağlı olarak oluşan karaciğer iltihaplanması ise, ilaç tedavisiyle yapılmaktadır.

İltihaplanmanın giderilmesi ve iyileşmenin sağlanması için, tıbbi tedavinin yanında, yukarıda bahsettiğimiz evde tedavi uygulamalarına da mutlaka uyulmalıdır. Düzenli ilaç kullanımı ve doktor kontrollerinin ihmal edilmemesi de, tedaviden olumlu sonuçlar alınması için gereklidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 11 Ocak 2018