Karaciğer Hastalıklarının Belirtileri

Karaciğer Hastalıklarının Belirtileri için yorumlar kapalı
427 okunma
Karaciğer Hastalıklarının Belirtileri

Karaciğer Hastalıklarının Belirtileri

Vücudumuzun sindirim sistemi organlarından olan ve hayati önem taşıyan karaciğerle ilgili olarak çeşitli hastalıklar yaşanmaktadır. Bu hastalıkların neler olabileceğini ve hangi belirtileri gösterebileceğini sizlere aktarmak istiyoruz. Buna göre yaşamakta olduğunuz şikayetler arasında belirteceğimiz rahatsızlıklar varsa, sizler de hiç vakit kaybetmeden bir doktora görünmeniz gerekmektedir.

Alkolden kaynaklı karaciğer hastalıkları ve belirtileri

Aşırı alkol tüketmeniz halinde karaciğerde meydana gelecek olan hastalıkların belirtileri arasında karın ağrısı ve hassasiyeti, asit, bundan dolayı kilo kaybetme, iştahın azalması, mide bulantısı, kafanın karışıklığı, aşırı kusmak ve ağzın kuruması, yorgunluk, ateş ve sarılık gibi rahatsızlıkları sayabiliriz. Sizler de böyle bir riskle karşı karşıya kaldığınızı düşünüyorsanız, hemen uzman bir doktora muayene olabilirsiniz.

Karaciğer yağlanması hastalığı ve belirtileri

Alkol alımı dışında karaciğerde meydana gelmiş bir rahatsızlık varsa, bu durumda karaciğer yağlanması görülebilir. İlk olarak sağ üst köşeden itibaren gelen ağrı ve halsizliği sayabiliriz. Sonrasında ise karın boşluğunda sıvı oluşması, bağırsak veya yemek borusunda damarların tıkanması ve kanaması, iştahın kapanması, cinsel anlamda ilginin kaybolması, karaciğerde yetmezlik, bulantı, kilo kaybetmek, ayak ve bacakların şişmesi, koyu idrar çıkarmak ve gözde meydana gelecek hassasiyet de yine karaciğer yağlanmasını belirtileri arasında sayılabilecektir.

Hepatit hastalığı ve belirtileri

İlk olarak sarılıkla kendisini gösterebilir ve karın ağrısı, koyu renkte idrar, büyüyen karaciğer, ishal, ateş, yorgunluk, baş ağrısı, eklem ağrıları, hafif ateş ve keyifsizlikle devam eden belirtileri gösterebilir. Aynı zamanda mide bulantıları ve kusmaları da işaret edebilecek olan bir tür rahatsızlık olarak görülebilmektedir. Genel anlamda bir yorgunluk hissinin de yine bu durumdan kaynaklı olabileceğini unutmamanız gerekmektedir.

  • Karaciğer fibrozu ve belirtileri

Karında ağrı ve asit, bağırsak tıkanmaları ve kanamaları, hemen morarmak, ayaklarda veya ellerde kaşıntı, iştahın ve cinsel isteğin kaybolması, ödem oluşması, karaciğer hassasiyeti, kilo kaybı, zayıflık ve sarılık gibi şikayetlerle başvurduğunuzda sizler de karaciğer fibrozu teşhisiyle karşılaşabilirsiniz. Bu belirtilerden yalnızca bazıları olduğu unutulmamalıdır.

  • Karaciğer sirozu ve belirtileri

Yukarıda saydığımız rahatsızlıkların daha ileri ve dördüncü aşaması ise karaciğer sirozu olacaktır. Bunun için belirtiler arasında kolay morarma ve kanama, sarılık, asit, bulantı, iştah kaybı, bacak şişmesi ve yorgunluk gibi belirtiler yer alabilir. Sizler de bu durumlarla karşılaşıyorsanız, testlerinizi aksatmamanız gerektiğini unutmamalısınız. Böylece teşhisin çok daha kolay yoldan koyulacağını da görebileceksiniz.

  • Primer Karaciğer Kanseri ve belirtileri

Büyüyen karaciğer, yorgunluk hissi ve halsizlik, iştahın kapanması, karnın şişmesi gibi şikayetlerin primer Karaciğer Kanseri ve belirtileri arasında yer alabileceğini de belirtebiliriz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 15 Ocak 2018