Karaciğer Hastalıklarına Hangi Bölüm Bakar

Karaciğer Hastalıklarına Hangi Bölüm Bakar için yorumlar kapalı
627 okunma
Karaciğer Hastalıklarına Hangi Bölüm Bakar

Karaciğer Hastalıklarına Hangi Bölüm Bakar

Karaciğer rahatsızlığı yaşayanlar, karaciğer hastalıklarına hangi bölüm bakar? diye merak etmektedir. Karaciğer hastalıklarına bakan tıbbi bölüm dahiliyedir. Vücudun dirençli ve güçlü olabilmesi için önemli görevleri bulunan karaciğerde oluşabilecek çeşitli rahatsızlıklar, dahiliye(iç hastalıkları) bölümü kapsamına girmektedir.

    Karaciğer hastalıkları hemen herkesin karşılabileceği hastalıklardır. Karaciğer büyümesi, karaciğer yağlanması, karaciğer iltihaplanması, kistler, karaciğer enfeksiyonları ve kanser olmak üzere farklı türlerde karaciğer hastalıkları bulunmaktadır.

    -Karın ağrısı

    -Hazımsızlık

    -Mide bulantısı ve kusma

    -İştahsızlık

   -Zayıflama 

  -Kansızlık olmak üzere temel belirtiler gösteren karaciğer hastalıkları için, dahiliye bölümüne gidilmelidir. Muayene ve tahliller sonrasında doktor, hastayı uygun gördüğü bölümlere sevk edebilir.

Karaciğer hastalıkları bazı durumlarda, kaşıntı ve bu kaşıntıların sebep olduğu yaralardan dolayı cilt sorunları da oluşturabilmektedir. Bu gibi durumlarda, cildiye doktorun önereceği kremlerle kaşıntının sebep olduğu yaralanmalar giderilebilir. Ancak, bunun için yine öncelikli olarak dahiliye bölümüne gidilmesi gerekmektedir. Dahiliye doktoru, gereken teşhisi koyduktan sonra, dermatoloji bölümüne yönlendirme yapabilir.

Ortak belirtiler gösteren tüm karaciğer hastalıkları için iç hastalıkları bölümünden randevu alınmalıdır. En önemli iç organlarımızdan birisi olan karaciğer hastalıkları, tedavi edilmediği takdirde, ilerleyen dönemlerde daha tehlikeli boyutlara ulaşabilir. Alanında uzman bir dahiliye doktorunun muayenesi sonucunda hastalığın türü belirlenir ve tedavisine başlanır. Bazı durumlarda tedavi süreci uzun bir süreci kapsayabilir. Hastalığın sebep olduğu diğer etkilerden dolayı da, kapsamlı bir tedavi gerekebilir. Bu gibi durumlarda, doktorlar, diğer branşlarda çalışan doktorlarla beraber bir şekilde kapsamlı bir tedavi süreci yürütebilirler. Ancak, tedavi süreci kapsamlı ve diğer branşları da kapsayan bir süreç olsa da, ilk teşhisi dahiliye bölümü koyar.

Karaciğer hastalıklarının zaman kaybetmeden tedavi edilmesi için, dahiliye bölümüne gidilmelidir. Sonraki süreç, zaten hekimin uygun gördüğü şekil ve teknikle devam edecektir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 18 Ocak 2018